تبلیغات
Ahmadak - «زیره» را اگر مرغوب باشد، به «كرمان» هم می‌شود بُرد
Ahmadak

بازیگر درتئاتر به واژگان متن، شیئیت می بخشد. و این از هر كاری دراین جهان پیچیده تر و شورانگیزتر است

«زیره» را اگر مرغوب باشد، به «كرمان» هم می‌شود بُرد

سه شنبه 27 دی 1390

نوع مطلب :گزارش(سینما)، خبر (سینما)، 
یادداشت نیما حسنی‌نسب درباره شرایط سینمای ایران پس از دریافت گلدن گلوب برای«جدایی نادر از سیمین»«زیره» را اگر مرغوب باشد، به «كرمان» هم می‌شود بُرد
  نیما حسنی‌نسب:  دارم سعی می‌كنم در حالی كه هنوز سه ساعتی بیش‌تر از این اتفاق نگذشته، بر احساسات و هیجانم غلبه كنم و چند جمله‌ای درباره‌ی اهمیت این جایزه بنویسم. لحظه‌ای كه كلمه «ایران» فضای سالن هتل بورلی هیلتن در بورلی هیلز كالیفرنیا را پُر كرد، از مهم‌ترین لحظه‌های تاریخ سینما و فرهنگ این دوران كشور بود و اصغر فرهادی سرانجام پس از ناكامیِ بی‌دلیل «درباره الی ...» كه بیش‌تر از بی‌تجربگی در پخش و شرایط ناشی می‌شد،سینمای ایران را به یكی دیگر از افتخارات بزرگش رساند و كلكسیون پر و پیمان افتخارات جهانی ما را با یك حجم طلایی دیگر كامل‌تر كرد. اهمیت این جایزه را از چند زاویه می‌شود بررسی كرد؛

اول این‌كه این نخستین بار است كه نام ایران در مراسمی به عنوان فیلم برگزیده‌ی جهانی اعلام می‌شود كه بزرگان حال حاضرِ هنر هفتم همگی با گوش‌های تیز شده و هوش و حواس جمع‌تر از همیشه آن را می‌شنوند؛ این‌جا دیگر یك محفل سینمایی كوچك، یك محیط جشنواره‌ای محدود و یا صرفاً یك جمع روشنفكرانه نیست. اصغر فرهادی برای دریافت جایزه از كنار صندلی‌هایی عبور كرد كه مارتین اسكورسیزی، دیوید فینچر، پدرو المادوار، برادران داردن، الكساندر پاین، (جای وودی آلن خالی)، جرج كلونی، مریل استریپ، براد پیت، نیكول كیدمن، هلن میرن، مورگان فریمن، جانی دپ، داستین هافمن – باز هم بنویسم؟ فهرست خیلی طولانی‌تر از این‌هاست – روی آن نشسته بودند. این جمع پرشمار و پر مقدار، از مهم‌ترین سرمایه‌ها و از موثرترین بازگردانان صحنه‌ی هنر و سرگرمی در سراسر جهان امروزند كه از شمالی‌ترین نقطه‌ی كره زمین تا جنوبی‌ترین جایش خیلی‌ها گوش به زنگ كارها و فعالیت‌های آن‌ها هستند. جمعیتی كه فرهادی در كنارشان برای خودش جایی و جایگاهی ایجاد كرده، بزرگ‌ترین تاثیرات فرهنگی سیاسی اجتماعی را روی فكر و ذهن و سلیقه‌ی چند میلیارد شهروند دهكده‌ی جهانی دارند و این از هر منظر جایگاه كم و كوچكی نیست.

از سوی دیگر، حالا داریم فضاهایی را تجربه می‌كنیم و سر از محافل و محیط‌هایی درمی‌آوریم كه تا پیش از این آن‌قدر ازمان دور بود كه اصلاً به همراهی‌اش فكر هم نمی‌كردیم. سال‌ها بود دیگر داشتیم مطمئن می‌شدیم «بچه‌های آسمان» و حضور مجید مجیدی در مراسم اسكار در جمع 5 منتخب آكادمی یك اتفاق نه چندان ساده اما بی‌تكرار خواهد بود؛ داشتیم باور می‌كردیم كه سینمایی بومی و كوچك و محلی داریم كه باید به همان قناعت كنیم و نه از حال و هوای جهانی سهمی بخواهیم و نه از اقتصاد پر رونق و آمار و ارقام عجیب و غریب گردش مالی آن. «بازارهای جهانی» شده بود یك عبارت قشنگ و آن بالا بالاها كه فقط به درد این می‌خورد كه در نوشته‌ها و گفته‌های‌مان از دور بودنش بگوییم و واژه‌ی آزاردهنده‌ی «قناعت» را زیر لب زمزمه‌ كنیم و بنشینیم و دنباله‌ی كار خویش گیریم. حالا اما دیگر ارقامی شبیه میلیون‌ها دلار را تیتر می‌كنیم و اسم فیلمی از كشورمان را در لیست‌هایی می‌بینیم كه تا پیش از این گمان می‌كردیم «قاعده بازی» دیگری دارند و ما را به بازی نمی‌گیرند. حالا وقتی می‌بینیم اصغر فرهادی یك دو سه پله از آلمادوار و وودی آلن، از اسكورسیزی و ترنس مالیك، از داردن‌ها و ژانگ ییمو و لارس فون تریه و دیوید فینچر پایین‌تر نشسته، یك‌جورهایی احساس طلبكاری داریم و فكرمان می‌ررود به این سمت كه نكند حق‌كشی شده و پارتی‌بازی و رفیق‌نوازی كرده‌اند! حالا دیگر ما هم برای خودمان كلی ادعا داریم و به كم‌تر از رتبه‌ی اول و گلدن گلوب و (چه باك) اسكار هم رضایت نمی‌دهیم. حالا دیگر می‌دانیم كه ما می‌توانیم بازیگر این میدان جذاب و وسیع باشیم، نه تماشاگر منفعل و نچ‌نچ‌گوی آن.

تازه این هم همه‌ی ماجرا نیست. حالا دیگر سراسر دنیا از ایران فیلمی دیده كه شبیه قبلی‌ها نیست و دیگر فكر نمی‌كنیم برای دست نوازشِ بزرگ‌ترها و تشویق بازیگردان‌های اصلی باید مثل كودكان استثنایی كاردستی‌های نائیف بسازیم و مدام این تئوریِ غلط را تكرار كنیم كه آن‌ها خودشان تكنیك دارند، داستان‌گویی دارند، تعلیق و هیجان و درام دارند، از ما چیز دیگری می‌خواهند. «جدایی نادر از سیمین» می‌گوید جنسِ خوب همیشه و همه جا مشتری دارد و «زیره» را اگر مرغوب باشد، به «كرمان» هم می‌شود بُرد. دیگر فقط یك جور سینما (سینما؟!) نیست كه از ما قبول می‌كنند و فقط كارگردانان اسم و رسم‌دار و آشنای بین‌المللی نیستند كه فیلم‌شان طالب جهانی دارد؛ حالا می‌توانیم از جنبه‌های فنی و تكنیكی هم سری توی سرها درآوریم و محمود كلاری میان آن‌ همه اسم معتبر و بزرگ فیلم‌برداریِ دنیا جایزه‌ای به ایران می‌آورد. حالا دیگر بهانه‌ی «امكانات» نمی‌تواند نابلدی و كم‌كاری و بی‌كیفیتیِ فیلم ایرانی را توجیه كند.

اصغر فرهادی در شرایطی دارد به سینماگری جهانی تبدیل می‌شود كه هنوز در آستانه‌ی چهل سالگی‌ست. هنوز در سن تجربه است و حالا حالاها راه در پیش دارد. این عدد تقویمی خودش مایه‌ی كلی اعتماد به نفس است و سینمای نوین ایران و سینماگران نسل تازه را به صِرافت می‌اندازد كه ركورد شناسنامه‌ای فرهادی را بشكنند. فیلم‌های كارگردانان تازه‌آمده و پیر نشده (!) را كه می‌بینیم، خیلی آسان می‌توانیم نتیجه بگیریم كه تداوم مسیر «جدایی نادر از سیمین» آن‌قدرها هم دشوار نیست. الان دیگر این موفقیت‌ها را به حساب بخت و اتفاق نمی‌گذاریم و به آن به چشم یك راهِ پیشِ رو نگاه می‌كنیم. اصغر فرهادی امروز فقط یك «نمونه» است نه یك «استثنا».

... و اما در شرایطی كه سینمای ایران، سینمای امروز ایران، بار دیگر دارد به سفیر اول فرهنگیِ كشور ما تبدیل می‌شود و جایگاه از یاد رفته‌اش در ده پانزده سال گذشته می‌تواند به آن برگردانده شود، در آستانه‌ی جشن بزرگی مثل جشنواره‌ی فجر كه از «دونده» و «خانه دوست كجاست؟» و «بادكنك سفید» تا «درباره الی...» و «یه حبه قند» و همین «جدایی نادر از سیمین» درش رونمایی شد، فكر كردن و اقدام به تعطیلی و قفل و زنجیر كردن خانه‌ و مركز این سفیرِ فرهنگیِ موفق فقط ناشی از كم‌تدبیری و لجاجت و تعصب است. اگر شیرینیِ جایزه‌ی «جدایی نادر از سیمین» بتواند تلخیِ فضای فعلی را در ذائقه‌ی طرفین اختلاف تغییر دهد و این‌بار به‌جای «یك جدایی» بتواند باعث و بانیِ یك آشتی و همراهی بشود، نامش را برای همیشه در تاریخ سینمای ایران یگانه كرده است.
صبحِ امروز – دوشنبه 26 دی‌ماه 1390 – را با این امید شروع می‌كنیم  چون  از همین فیلم‌ها و سینما یاد گرفته‌ایم كه به حقارتِ واقعیت تن نسپریم؛ اتفاق‌های به‌ظاهر غیر محتمل و دور از ذهن، گاهی در یك قدمی ماست؛ مثل برنده شدنِ جایزه گلدن گلوب «جدایی نادر از سیمین» ساخته‌ی اصغر فرهادی ... از ایران.


منبع : سینمای ما


https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/80-schulleben
جمعه 30 فروردین 1398 10:10 ب.ظ
日系のYAMADAスーパーコピー時計通販です。ガガミラノスーパーコピー等のブランド時計コピーは日本国内での送料が無料になります
http://receptizasvakog.com/kontakt/
جمعه 30 فروردین 1398 10:09 ب.ظ
ブランドコピー専門通販店スーパーコピーブランド代引き激安販売!2018激安ブランドコピー財布, イヴサンローランコピー
http://www.nostalgiazapara.pl/wyprawy
یکشنبه 18 فروردین 1398 08:21 ق.ظ
スーパーコピー
http://www.gem86.com
شنبه 17 فروردین 1398 08:37 ق.ظ
[ 2016/08/22 ] 時計スーパーコピー代金引換代引,きは可能ですか? [ 2016/08/21 ] ロレックス時計の偽物は修理してもらえます
feet issues
دوشنبه 27 شهریور 1396 07:51 ب.ظ
I pay a quick visit each day a few websites and blogs to read content, however this
blog gives feature based content.
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 05:07 ب.ظ
I'm impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that's both educative and entertaining, and let me tell you, you've hit the nail on the
head. The issue is an issue that not enough
folks are speaking intelligently about. I
am very happy I came across this during my hunt for something concerning this.
Foot Issues
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:27 ق.ظ
What i don't realize is actually how you're no longer actually much more well-favored than you may be now.
You are so intelligent. You understand thus significantly when it comes to
this subject, made me in my view consider it from numerous numerous angles.

Its like women and men are not involved until it is one
thing to accomplish with Woman gaga! Your personal
stuffs great. Always handle it up!
How long will it take for my Achilles tendon to heal?
شنبه 14 مرداد 1396 12:57 ق.ظ
Keep on working, great job!
diedretreadway.jimdo.com
جمعه 6 مرداد 1396 05:57 ب.ظ
Good day! I know this is kind of off topic
but I was wondering if you knew where I could locate a captcha
plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble
finding one? Thanks a lot!
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:15 ق.ظ
I just like the helpful info you provide to your articles.
I'll bookmark your weblog and take a look at once more here regularly.
I'm quite sure I'll be informed many new stuff
proper right here! Best of luck for the next!
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:55 ق.ظ
This blog was... how do you say it? Relevant!!
Finally I have found something that helped me. Thanks!
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 08:17 ق.ظ
Very good info. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon).
I have book-marked it for later!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
رتبه پیج رنک سایت یا وبلاگ شما در گوگل کلیک کنید