تبلیغات
Ahmadak - نگاهی به کتاب تئاتر ابسورد نوشته ”مارتین اسلین”
Ahmadak

بازیگر درتئاتر به واژگان متن، شیئیت می بخشد. و این از هر كاری دراین جهان پیچیده تر و شورانگیزتر است

نگاهی به کتاب تئاتر ابسورد نوشته ”مارتین اسلین”

دوشنبه 26 دی 1390

نوع مطلب :معرفی كتاب، نقد(تئاتر)، 
نگاهی به کتاب تئاتر ابسورد نوشته ”مارتین اسلین”رامتین شهبازی


کتاب "تئاتر ابسورد" نوشته مارتین اسلین با ترجمه مهتاب کلانتری و منصوره وفایی در سال 1388 توسط نشر آمه به چاپ رسیده است. شاید بعد از دو سال مرور این کتاب کمی عجیب باشد. اما خلاء مبانی علمی در تئاتر ابسورد ما را وا می‌دارد تا امروز – شاید با یک تاخیر طولانی- دوباره این کتاب را از سر نو مرور کنیم.

مارتین اسلین در ایران با کتاب‌های تئاتر ابسورد و دنیای درام، بررسی آثار پینتر و تک نگاری درباره برتولت برشت شناخته شده است. او از منتقدان و استادان برجسته تئاتر محسوب می‌شود که با تحلیل‌هایی که بر نمایشنامه نویسندگانی همچون ساموئل بکت، آرتور آداموف، اوژن یونسکو، ژان ژنه و... انجام داده دین بزرگی بر گردن تئاتر ابسورد دارد.
 اسلین نخستین بار کتاب تئاتر ابسورد را در سال 1961 نگاشت و پس از آن تا سال 2001 دائم آن را بازنگری کرد. خود در مقدمه کتاب می‌نویسد ویرایش دائم این کتاب از نشست و برخاست با خود نمایشنامه‌نویسانی همچون بکت و یونسکو حاصل آمده و بنابراین به طور غیرمستقیم اندیشه این بزرگان تئاتر ابسورد را نیز می‌توان در لابه لای نگارش کتاب مشاهده کرد. همانگونه که اسلین در کتاب اذعان می‌دارد، عنوان تئاتر ابسورد را به راحتی نمی‌توان مورد باز تعریف قرار داد. از همین روست که خود کتاب را با ذکر خاطره¬ای از اجرای نمایش در انتظار گودو در میان زندانیان آغاز می‌کند. او بازتاب این نمایش را در میان طیفی خاص از مخاطبان نمایش که به یک تعریف مشخص اجتماعی باز می‌گردند شروع می‌کند و بعد با این ارجاع سراغ جامعه‌ای می‌رود که اصولا مظهر پیدایش تئاتر ابسورد بوده است. البته گستره این نوع تئاتر آوانگارد- در دوران خود- آنقدر در جامعه همه‌گیر می‌شود که آوازه کاربرد آن حتی در مجامع سیاسی نیز طنین‌انداز می‌شود. اسلین در این کتاب کار خود را با بررسی آثار بکت، آغاز و یک به یک بنابر اهمیت نویسندگان این شکل ادبیات نمایشی دایره بحث را گسترش می‌دهد. آنچنان که در صفحات مختلف این بررسی‌ها می‌خوانیم، اسلین سعی نکرده ذهن خود را در دایره ای بسته از تعاریف تکراری قرار دهد و حتی تناقضاتی را میان آثار نویسندگان مختلف مورد شناسایی قرار می‌دهد. تناقضاتی که نشان می‌دهد این شکل از نمایشنامه‌نویسی همچون قرابت‌هایی که با فلسفه پساساختگرا دارد، تا چه اندازه می‌تواند فرار باشد. از همین روست که شاید هریک از نویسندگان بخش خاصی از بازنمود پوچی را در نوشته‌هایشان تقویت کرده‌اند. یکی با معضل زبان درگیر است، دیگری سرخوردگی‌های روانی، یکی درجازدگی و سکون و یکی دیگر جامعه‌ای که تباهی در آن از بنیان خانواده آغاز و همچنان ادامه پیدا می‌کند.
آنچنان که اسلین در کتاب تئاتر ابسورد به آن اشاره می‌کند، این شکل نوشتاری از ابتدا دارای مکتب و مدرسه نبوده است. برای مثال آندره برتون پس از مدت‌ها یک روز بیانیه‌ای صادر می‌کند و ویژگی‌های مکتب سوررئالیسم را بیان کرده، خود و دوستانش را جزو آن مکتب به شمار می‌آورد. اما تئاتر ابسورد از مجموعه آثار متفاوتی شکل می‌گیرد که به شرایط خاص اجتماعی بعد از جنگ جهانی دوم، بیشتر در اروپا، واکنش نشان داده‌اند. آنها متاثر از روح زمان آثاری را نوشته‌اند، اما بعدها نظریه‌پردازی همچون اسلین با نگاهی از بیرون آنها را بازخوانی کرده و مورد مداقه قرار داده است.
اسلین ابتدا در بررسی‌های خود به درونمایه آثار نویسندگان منتخبش از این نهضت تئاتری می‌پردازد و بعد وارد سبک فرمی نمایشنامه‌ها می‌شود. او در این حین به این نتیجه می‌رسد که فرم و مضمون یا محتوا در آثار ابسورد چندان از یکدیگر جدا نیستند. پوچی مورد نظر نویسندگان در فرم آثار آنها نیز تجلی یافته است. از همین رو سعی می‌کند این ویژگی‌های مشترک را در در فصل ماقبل انتهایی کتاب فهرست کند. او در بخشی نیز مجبور می‌شود ساختارهای ابسورد را با نمایشنامه‌های معمول تا آن دوران، یعنی نمایشنامه‌های خوش ساخت و یا متقدمینی همچون شکسپیر به مقایسه بنشیند.
پیش‌تر فکر می‌کردم، ای کاش این فصل انتهایی در ابتدای کتاب قرار می‌گرفت. اما بعد متوجه شدم، فصل بندی کتاب کاملاً بر اساس شیوه پژوهشی خود اسلین انجام گرفته است. او دقیقا سعی داشته از بیان و صدور حکم کلی پرهیز کرده و نشان دهد که تلاش او بر پایه مطالعه دوره‌ای آثار ابسورد بوده است. یعنی این آثار هستند که عنوان خود را نمایندگی می‌کنند و با اینکه اسلین از جایگاه یک نظریه‌پرداز و نه درام‌نویس به آنها نزدیک می‌شود، اما محصول را برخاسته از آثار تولید شده در این حوزه می‌شناسد.
اسلین در بررسی‌های خود در این کتاب سری به حوزه‌های مختلف علوم انسانی زده و سعی کرده تا مسئله تئاتر ابسورد را در شکلی همه جانبه مورد تبیین قرار دهد، اما جای ردپای پرداختن به فلسفه پساساختگرا در این زمنیه اندکی خالی به نظر می‌رسد. در فصل مربوط به بکت و یا یونسکو اشاره‌های مختصری به این مقوله شده است، اما خیلی زود مسیر به سمتی دیگر رفته و اسلین چندان در آن غور نکرده است. توجهی که او به این دو نویسنده نشان می‌دهد حاکی از علاقه اسلین به آنها دارد. اگرچه بررسی دیگر نویسندگان نیز نقصان ندارد، اما به اندازه بکت و یونسکو کامل نیست. مسائل تیترواری که در بررسی‌ها مطرح می‌شود، مانع از عمق کتاب نشده و اسلین هیچ تیتری را با بی حوصلگی رها نمی‌کند.
در انتهای کتاب فرمول‌هایی برای خوانش آثار ابسورد ارائه شده است. اما همین فرمول‌ها برخی در آثار نویسنده‌ای پاسخ می‌دهد و در مورد نویسنده دیگری خیر. از همین رو اسلین دقت می‌دهد که در برخورد با نویسندگانی که آثارشان ردپای تئاتر ابسورد دارد باید مراقب بود تا منتقد به بیراهه نرود. با این همه همین فصل می‌تواند راهنمای خوبی برای آنانی باشد که در حوزه تئاتر ابسورد تحقیق می‌کنند و یا قصد دارند اینگونه آثار را مورد تحلیل قرار دهند.
تاکنون در ایران آثار بسیاری درباره تئاتر ابسورد منتشر شده و گرانسنگ‌ترین آنها کتاب‌های پروفسور فرهاد ناظرزاده کرمانی، پروفسور احمد کامیابی مسک و... بوده است. اما به نظر می‌رسد، کتاب مارتین اسلین همچنان راهگشا و نسخه اصلی محسوب می‌شود.
اما مترجمان کتاب در ترجمه نام کتاب سراغ عبارات تئاتر پوچی، تئاتر عبث گرا و... نرفته‌اند. آنها سعی کرده‌اند عنوان ابسورد را به عنوان یک وضعیت حفظ کنند. در امر ترجمه گاه رخ می‌دهد برای اینکه بتوانیم امری را از زبان مبداء به زبان مقصد توضیح دهیم، درگیر واژه نشده و یا عباراتی را وضع کرده و یا با جملاتی ماجرا را توضیح دهیم. دکتر مسعود دلخواه در سخنرانی که در نقد کتاب "این سه تسخیرناپذیر" تالیف روزبه حسنی برپا شده بود بیان داشت:" شما فرض کنید در میان سخنرانی ما ناگهان یک نفر در را باز کند. وارد شود و شروع کند به آواز خوانی. آنگاه ما می‌گوییم:It's absurd"(نقل به مضمون)
دقیقا توضیح واژه ابسورد اندکی مشکل است تا اینکه بتوانیم معادل مناسبی را برای آن بیابیم. از همین رو می‌توان حسن انتخاب مترجمان کتاب را تحسین کرد. خود متن کتاب نیز به جز مواردی در فصل اهمیت امر ابسورد، روان بوده و دچار دشوارگویی و پیچیده نمایی نمی‌شود. اتفاقی که متاسفانه گریبانگیر برخی کتاب‌های نظری می‌شود. فصل‌های مختلف کتاب توسط دو مترجم و جدا جدا ترجمه شده، اما در نهایت این دو قلمه بودن خود را به رخ خواننده نمی‌کشد و مترجمان توانسته‌اند به یکدستی مناسبی دست یابند.
در نهایت باید اذعان داشت، کتاب تئاتر ابسورد یکی از غنیمت‌های حوزه نظریه‌پردازی در تئاتر به شمار می‌آید. کتابی که فکر می‌کنم در شأن خود در ایران قدر ندیده است.
 דירות דיסקרטיות
چهارشنبه 17 مهر 1398 07:44 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's using a cappuccino. They're handsome.
Brown hair slicked back, glasses that are great for his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He
or she is nice, with incredible arms including a chest that shines about this sweater.

We're standing ahead of each other speaking about our
everyday life, what you want money for hard times, what we're trying to find on another person.
He starts telling me that he's been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only
say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for good
reason right. But tell me, would you reject me, might you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you right this moment?' he said as I get better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I love the method that you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my your back heel in her leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you wish ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone you never know what you want. A person who won't say yes even though I said yes. Someone who's not afraid when you try interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new things, especially in relation to making something totally new in the sack ', I intimate ‘And I like ladies who are direct, who cut in the chase, like you recently did. To get
honest, this is a huge turn on.
Click This
چهارشنبه 10 مهر 1398 08:47 ق.ظ
It's fantastic that you are getting ideas from this piece
of writing as well as from our discussion made here.
פרסום וילות להשכרה
سه شنبه 9 مهر 1398 04:58 ب.ظ
appreciate it a lot this website can be formal in addition to informal
0LOFT
سه شنبه 26 شهریور 1398 06:04 ق.ظ
many thanks lots this website is official along with
everyday
comprare visto Cina
یکشنبه 10 شهریور 1398 09:26 ق.ظ
My family every time say that I am wasting my time here at net, except I
know I am getting familiarity every day by reading such nice
articles or reviews.
נערות ליווי באילת
پنجشنبه 7 شهریور 1398 05:23 ق.ظ
"We will need to build to a different one crescendo, cheri," he said.
"And we are going to have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were packed with lust, as well as
soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.

I'm feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the pinnacle of his cock push agonizingly
at the entrance of my pussy, and I want to him to thrust into me hard.

Instead he retracted and slid his hardness back as much as my clit.


I used to be aching to have him inside, and I could truthfully tell that his really need to
push that wonderful hard cock inside me was growing. His moans grew to complement mine, and I knew
the impression of my wet pussy lips within the head of his
cock was getting a lot both for of us.

"Let the finale begin," he was quoted saying, and the man slid the
tip of his cock inside me.

We both gasped as they held his cock there for your
moment. I contracted my pussy to him further inside, and he threw his return within the sensation.
Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
every time I squeezed my pussy around him. His
cock felt wonderful as it filled me, but I need
to everything inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and
then he plunged his cock right in.
לופטים עם בריכה
یکشنبه 3 شهریور 1398 09:14 ق.ظ
thanks a great deal this site can be elegant plus laid-back
Hemorrhoids Management
شنبه 2 شهریور 1398 08:59 ب.ظ
Peculiar article, exactly what I was looking for.
Lawrence
سه شنبه 22 مرداد 1398 12:00 ب.ظ
Ridiculous story there. What happened after?
Thanks!
Lula
یکشنبه 20 مرداد 1398 08:01 ب.ظ
It's awesome to pay a visit this site and reading the views
of all friends about this article, while I am also eager
of getting familiarity.
נערות ליווי ברמת גן
جمعه 18 مرداد 1398 09:33 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. They're well built, with
incredible arms as well as a chest that sticks out about this sweater.
We're standing ahead of each other dealing with us,
what we'd like money, what we're interested in on another person. He starts
telling me that he's been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I do not know. Everything happens for a reason right.
But identify, would you reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you at this time?' he said as I buy better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I love how we think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my calcaneus in their leg, massaging it slowly. ‘What do you want in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone you will never know what you want. Somebody who won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid of attempting new things,' he says. ‘I'm never afraid when you try a new challenge, especially in terms of making interesting things in the sack ', I intimate ‘And I love women who are direct, who cut with the chase, like you simply did. Being
honest, what a huge turn on.
this link
شنبه 12 مرداد 1398 11:13 ق.ظ
We stumbled over here by a different page and thought I should
check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to finding out about your web page again.
iboysoft data recovery software
شنبه 12 مرداد 1398 11:09 ق.ظ
Yes! Finally something about iboysoft data recovery software.
Click Here
جمعه 11 مرداد 1398 02:57 ب.ظ
Can you please click here? http://optitopt.com/3J0g You won't regret clicking.
You'll get to see a really funny picture.
שירותי ליווי ברמת גן
جمعه 11 مرداد 1398 09:51 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino.

He's handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face,
hazel eyes and the prettiest lips I've seen. He is well-built, with incredible arms as well as a chest that sticks out on this
sweater. We're standing ahead of each other speaking about us, what we want money for
hard times, what we're trying to find on another person. He
starts telling me that bigger been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I believe that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for a good reason right.

But identify, utilize reject me, do you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I receive much better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I love how we think.' , he said.

For now, I start scrubbing my rearfoot in their leg, massaging it slowly. ‘So what can you like girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone that knows whatever they want. A person who won't say yes because I said yes. Someone who's not afraid when you try new stuff,' he says. ‘I'm never afraid of trying something mroe challenging, especially with regards to making something totally new in the sack ', I intimate ‘And I like girls who are direct, who cut from the chase, like you just did. To get
honest, it really is a huge turn on.
חדרים לפי שעה בראשון
سه شنبه 8 مرداد 1398 03:12 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region,
find in minutes a villa to book by city, a range of
sexy2call
سه شنبه 1 مرداد 1398 03:15 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They are well-built, with incredible arms along
with a chest that shines about this sweater. We're standing right in front of each other preaching about people, what we
would like money for hard times, what we're in search of on another
person. He starts telling me that he's got been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I do not know. Everything happens for good reason right.
But let me know, you would not reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you at the moment?' he was quoted saying as I purchase much better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, just do it.' I reply.

‘I favor how you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my rearfoot within his leg, massaging it slowly. ‘What can that suits you ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone that knows what they want. Somebody who won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid of attempting new things,' he says. ‘I'm never afraid when you try a new challenge, especially on the subject of making something totally new in the bedroom ', I intimate ‘And I really like girls who are direct, who cut in the chase, like you only did. To get
honest, what a huge turn on.
Sexy2Call
دوشنبه 31 تیر 1398 09:58 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the latest results Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort
girls? Discrete apartments? Make a quick search by region
וילות באילת
دوشنبه 31 تیر 1398 06:32 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first minutes a villa to book by city, a number of rooms lofts and villas.
Be impressed by the photographs and information that
the site has to offer you. The website is a center for all
of you the ads within the field, bachelorette party?
Have fun with an associate who leaves Israel? No matter what the reason you need to
rent a villa for a forthcoming event or simply just a group recreation ideal for any age.
The site is also center of rooms through the hour,
which is another subject, for lovers who want an expensive
room equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.
Regardless of the you are looking at, the 0LOFT
website constitutes a hunt for you to find rentals
for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
https://www.slideshare.net
شنبه 29 تیر 1398 08:27 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to check out
your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you
present here and can't wait to take a look when I get home.

I'm amazed at how quick your blog loaded on myy cell phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!
Fleta
شنبه 29 تیر 1398 06:28 ب.ظ
Usually I do not learn post on blogs,however I
wish to sayy that thi write-up very forced me to try and
do so! Yourr writng style has been surprised me. Thanks, quite great article.
Siobhan
شنبه 29 تیر 1398 06:09 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this webdite yourself or did you hiore someone to do it for you?
Plz answer bck aas I'm looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.
appreciate it
טכנאי מזגנים
جمعه 28 تیر 1398 02:05 ب.ظ
thank you considerably this web site is definitely elegant along with everyday
נערות ליווי
پنجشنبه 20 تیر 1398 08:13 ق.ظ
"We have to build to another crescendo, cheri,"
he said. "And then we will have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, as well as soft skin of his hard cock against my
sex was having its intended effect. I'm feeling a stronger arousal now as I felt
his cock slide between my sensitive lips.

I felt the top of his cock push agonizingly at
the entrance of my pussy, and I wanted him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back nearly
my clit.

I'm aching to get him inside, and I could tell
that his should push that wonderful hard cock inside me was growing.

His moans grew to enhance mine, and I knew the feeling of my wet pussy lips within the head of
his cock was getting an excessive amount of for both of us.


"Permit the finale begin," he said, and then he slid the tip of his cock inside me.


The two of us gasped as he held his cock there to get a moment.
I contracted my pussy to drag him further inside, and then he threw his return on the sensation. Inch by excruciating inch he pushed
his cock inside me, and each and every time I squeezed my
pussy around him. His cock felt wonderful mainly because it filled me, but I
wanted everything inside me. I rolled sideways and
rested my leg against his shoulder, anf the husband plunged his cock all
the way up in.
נערת ליווי בבת ים
چهارشنبه 19 تیر 1398 04:43 ب.ظ
Sexy2call Quick search to get the most recent results
Find a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation.
Looking for escort girls? Discrete apartments? Create a quick search by region
צימרים
چهارشنبه 19 تیر 1398 08:26 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find in a few minutes a villa rented by city, many different rooms
lofts and villas. Be stunned at the photographs and information that the site has to offer you you.

The website is a center for everybody the ads from the field, bachelorette party?

Enjoy someone who leaves Israel? Regardless of the reason why
you must rent a villa for the next event or maybe friends recreation appropriate for any age.

The website is also the biggest market of rooms with the
hour, which is another subject, for lovers who are looking for an opulent
room equipped for discreet entertainment which has a spouse or lover.
No matter what you are looking at, the 0LOFT website will make a seek out you to identify
rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
שירותי ליווי ברמת גן
سه شنبه 18 تیر 1398 01:12 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his
face, hazel eyes and the most amazing lips I've
seen. He's well-built, with incredible arms as well as a chest that sticks out during this sweater.
We're standing in the front of each other speaking about
our everyday life, what we wish for future years, what we're in search of on another person.
He starts telling me that they have been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me,
biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for an excuse right.
But inform me, utilize reject me, does one Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I receive far better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I like how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my rearfoot as part of his leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you wish in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone you will never know whatever they want. Somebody who won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid of trying interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you try something totally new, especially in regards to making something totally new in bed ', I intimate ‘And Everyone loves women who are direct, who cut throughout the chase, like you simply did. To become
honest, what a huge turn on.
click here
سه شنبه 18 تیر 1398 09:15 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's
tough to get that "perfect balance" between user
friendliness and visual appeal. I must say
you have done a amazing job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera.
Exceptional Blog!
שירותי ליווי ברמת גן
یکشنبه 16 تیر 1398 07:54 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters
on Everton Park in Singapore. I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the most amazing
lips I've seen. He is well-built, with incredible arms plus a chest that
is unique with this sweater. We're standing
in-front of each other discussing our everyday life, what we'd like money, what we're seeking on another person. He starts telling me
that he's got been rejected many times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a good reason right.

But figure out, can you reject me, would you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at the moment?' he explained as I get much better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, do it.' I reply.

‘I enjoy the method that you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my high heel in the leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you prefer in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone to know what you want. A person that won't say yes although I said yes. Someone who's not scared of attempting something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when trying interesting things, especially in regards to making new stuff in the sack ', I intimate ‘And I really like girls that are direct, who cut in the chase, like you may did. Being
honest, what a huge turn on.
nipslip
جمعه 14 تیر 1398 10:17 ق.ظ
First off I want to say excellent blog! I had a quick question that I'd
like to ask if youu don't mind. I was interested to know how yoou center yourself andd clear your thoughts before writing.

I have had difficulty clearing mmy mind in getting my ideas
out. I truly do take pleasure iin writing but itt just seems like the first 10 to
15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
رتبه پیج رنک سایت یا وبلاگ شما در گوگل کلیک کنید