تبلیغات
Ahmadak - چارلی چاپلین
Ahmadak

بازیگر درتئاتر به واژگان متن، شیئیت می بخشد. و این از هر كاری دراین جهان پیچیده تر و شورانگیزتر است

چارلی چاپلین

یکشنبه 18 دی 1390

نوع مطلب :آمدگان (بازیگرانان خارجی)، آمدگان (كارگردانان خارجی)، چارلی چاپلینپرونده:Charlie Chaplin in Madame Tussauds London.jpg
Charlie Chaplin


سِر چارلز اسپنسر چاپلین (۱۶ آوریل ۱۸۸۹ - ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷) یکی از مشهورترین بازیگران و همچنین کارگردان و موسیقی‌دان برجستهٔ هالیوود و برندهٔ جایزه اسکار است. بیشتر فیلم‌های او کمدی و صامت هستند.

چاپلین در زمینه سینما بیش از ۶۵ سال فعالیت کرد که شروع فعالیتهای وی از سالن ویکتوریا انگلستان به عنوان پسربچه‌ای آغاز شد و تا سن ۸۸ سالگی ادامه یافت. وی در سال ۱۹۱۹ همراه با تعدادی از دوستان سینمایی خود اتحادیه سینماگران را تاسیس کرد.

پرونده:Charlie Chaplin.jpg


اظهار نظر‌ها در مورد او

چاپلین از شخصیت‌های تاثیرگذار سدهٔ بیستم بود از همین رو افراد بزرگ دیگر نیز در مورد او صحبت کرده‌اند:

مارتین سیف در کتابی تحت عنوان چاپلین: یک زندگی می‌نویسد: چاپلین فقط بزرگ نبود، او غولی بود.

ج. ب پریستلی: چارلی فیلم‌های طنز را به نقد‌ها و طنز‌های اجتماعی تبدیل می‌کرد، بدون از دست دادن استعداد حیرت انگیزش در خنداندن ما.

کنستانس کولیر (به انگلیسی: Constance Collier) : چاپلین انسانی رومانتیک، اندوهناک و عجیب بود، دارای ظاهری بی اطلاع از عظمتی که در درونش بود.

لئونارد مالتین (به انگلیسی: Leonard Maltin): عده‌ای سینما را عالی ترین شکل هنر قرن بیستم به حساب می‌آورند و بسیاری چاپلین را نابغهٔ برجستهٔ سینما می‌دانند.

پرونده:Chaplin2.jpg
تصویر جوانی چارلی چاپلین در دوران جوانی (دهه نخست قرن بیستم) که در ایالات متحده آمریکا عکس‌برداری شده‌است. این نگاره برای زمانی است که چارلی چاپلین هنوز یک شخصیت عادی است و قدم به عرصه بازیگری در فیلم‌های صامت نگذاشته است.


پرونده:Charlie Chaplin I.jpg
چارلی چاپلین، دهه ۱۹۱۰

والدین چاپلین هر دو هنرمندانی در سالن بزرگ لندن بودند و هر دو بازیگر و آوازه خوان، اما پیش از آنکه چاپلین سه ساله شود از هم جدا شدند. چارلی آواز خواندن را از مادرش آموخت. پدرش الکلی شد و کمتر با چارلی ارتباط داشت. بعدها مادر چاپلین دچار بیماری روانی شد و در یک آسایشگاه در حوالی لندن بستری گردید. مستخدمهٔ پدر، چارلی را به همراه برادرش به مدرسه فرستاد و پدر چارلی زمانی که او ۱۲ ساله بود درگذشت.

بیماری مادر چاپلین از آنجایی آغاز شد که در یکی از اجراهای زنده تئاتر در لندن که برای سربازان اجرا می‌شد، یکی از اجسامی که سربازان مست به روی صحنه پرتاب می‌کردند به سر مادرش برخورد کرد و مادر چاپلین خون آلود و اشک‌ریزان به پشت صحنه رفت و چاپلین پنج ساله به روی صحنه آمد تا تماشاچیان عصبانی را با خواندن آهنگی سرگرم و آرام کند.

با بستری شدن مادر، چارلی و برادرش رابطهٔ عمیق‌تری پیدا کردند و هر دو با استعداد بالایی که داشتند در همین سالن قدیمی که پدر و مادرشان در آن کار می‌کردند، مشغول به کار شدند. در سال ۱۹۲۸ مادر چارلی ۷ سال پس از انتقال وی توسط پسرانش به هالیوود مرد. سال‌های پس از مرگ مادر و فقر و استیصال برادران چاپلین تاثیر زیادی بر فضای فیلم‌های چاپلین در سال‌های بعد گذاشت. بعدها چارلی از وجود برادری ناتنی از سمت مادر آگاه می‌شود به نام ویلر دریدن که بعدها این برادر به برادران دیگر در هالیوود و استودیو چاپلین می‌پیوندد.

چاپلین در مورد مادرش می گفت: اگر مادرم نبود شک دارم که می توانستم در پانتومیم موفقیتی کسب کنم.او یکی از بزرگترین هنرمندان پانتومیم بود که تاکنون دیده‌ام.[۱]

مهاجرت به آمریکا

چاپلین از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۲ به همراه فرد کارنو سراسر آمریکا را دوره کرد و نمایش تئاتر اجرا می‌کرد. چاپلین در زمان همکاری با شرکت کارنو در آمریکا هم‌اتاقی استن لورل بود. استنلی به انگلیس بازگشت اما چاپلین در آمریکا ماند. در سال ۱۹۱۳ بازی چاپلین مورد توجه یکی از فیلم‌سازان قرار گرفت و از آن پس با شرکت فیلم‌سازی کی استون همکاری کرد. وی نخستین فیلم خود را با نام ساختن یک زندگی که فیلم کمدی بود در سال ۱۹۱۴ آغازکرد. چاپلین در این شرکت و با این فیلم به سرعت به شهرت رسید.

بازیگر پیشرو

در سال ۱۹۱۴ با شرکت کی استون چاپلین سه فیلم بازی کرد و به موفقیت‌های چشمگیری رسید. خود در زندگی‌نامه‌اش چنین می‌نویسد:
«     من هیچ ایده‌ای دربارهٔ چهره‌پردازی و لباسم نداشتم. لباسی که در فیلم اول داشتم را دوست نداشتم. در راه لباس‌خانه به این نتیجه رسیدم که شلوار بگی گشاد بپوشم و کفش‌های بزرگ و کلاهی خاص. می‌خواستم همه چیز با هم در تضاد باشد. کتی تنگ و کلاهی کوچک و کفشی بزرگ. نمی‌دانستم باید پیر به نظر بیایم یا جوان؟ اما وقتی یاد حرف کارگردان افتادم که می‌خواست کمی بزرگتر از آنچه هستم به نظر بیایم، پس یک سبیل اضافه کردم. نمی‌دانستم چه شخصیتی باید داشته باشم، اما زمانی که لباس‌ها را پوشیدم، خودِ لباس‌ها احساسی به من داد که شخصیت را دیدم. آغاز به شناختنش کردم و زمانی که به روی صحنه می‌رفتم، کاملاً متولد شده بود.      »

فیلم‌های نخست به سبک مک سنت که کارگردان بود، از فضای کمدی جسمی و ژست‌های اغراق شده استفاده می‌کرد. کم کم چاپلین برای این شرکت فیلم‌سازی کرد و به‌عنوان کارگردان فیلم‌های کوتاه بیش از ۳۴ فیلم ساخت. چاپلین مورد توجه بسیاری از فیلم‌سازان و نویسندگان قرار گرفت.

شخصیت چاپلین بیشتر به عنوان «آواره» شهرت یافت که در زبان‌های مختلف دنیا مفهومی به مانند فردی ولگرد با رفتارهای پیچیده اما بزرگ منشانه داشت. در سال ۱۹۱۵ چاپلین با یک شرکت تازه قرارداد بست و مشغول ساخت فیلم‌های بلندتری شد.

در سال ۱۹۱۶ شرکت فیلم موچوال مبلغ ۶۷۰ هزار دلار با چاپلین قرارداد بست و در مدت ۱۸ ماه وی ۱۲ فیلم بلند کمدی برای آنها ساخت که در این نوع از ویژگی ممتازی در تاریخ سینما برخوردار بودند. در واقع تمام فیلم‌های که در این شرکت ساخته شد، به یک اثر کلاسیک سینمای کمدی تبدیل شدند. در پایان این سال‌ها آمریکا وارد جنگ جهانی شد و چاپلین دورهٔ جدیدی از سینمای خود را با دوستانش آغاز کرد. چاپلین از سال ۱۹۱۸ در استودیوی خود مشغول به کار شد. تمام فیلم‌های پیشین٬ دوباره ویرایش و کات شدند و در سال‌های مختلف موسیقی و تدوین جدید صورت گرفت.

شیوه فیلم‌سازی

چاپلین همیشه بسیار اشاره‌وار در مورد روش‌های فیلم‌سازی خود سخن می‌گفت، اگر غیر از این عمل می‌کرد مانند این بود که یک شعبده‌باز حقه‌های خود را افشا کند. در واقع تا قبل از ساخت فیلم‌های صدادار مانند دیکتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۰، او هیچ وقت یک فیلم‌نامهٔ کامل از ساخت فیلم در اختیار نداشته‌ است. روش چاپلین این گونه بود که طرحی در ذهنش پرورانده می‌شد و بر اساس آنچه ارائه می‌کرد با او قرارداد بسته می‌شد و در این مسیر او می‌توانست آزادانه بنویسد و خود کارگردان فیلم خود باشد. بعد چاپلین گروه همکاری خود را تشکیل می‌داد و محیط داستان و شخصیت‌های آن را می‌ساخت و تقریباً در طول فیلم بود که ابتکارها و ظرافت‌های داستان به ذهنش می‌رسید و آن‌ها را به طرح خود اضافه می‌کرد. گاهی با قسمت‌هایی از فیلم که قبلاً پذیرفته شده بود مخالفت می‌شد یا در روایت داستان ضرورتی ایجاد می‌شد و چاپلین مجبور می‌شد قسمت‌هایی را که قبلا فیلم‌برداری کرده را تکرار کند؛ مگر قسمت‌هایی که با کل مجموعه داستان در تناقض بود. روش فیلم‌سازی یکتای چاپلین تنها پس از مرگش شناخته شد، زمانی که صحنه‌های بریده شدهٔ فیلم‌ها و خروجی‌های نهایی آن‌ها بوسیله گروه بریتانیایی «مستند چاپلین ناشناخته» در سال ۱۹۸۳ بررسی شد.

آنچه در بالا گفته شد یکی از دلایلی است که ساخت یک فیلم برای چاپلین نسبت به رقیبانش زمان بیشتری می‌گرفت. دلیل دیگر آن این بود که چاپلین کارگردان بسیار دقیقی بود و اصرار داشت که هنرپیشه‌ها دقیقاً همان گونه بازی کنند که منظور اوست و اصلاً هم برای او مهم نبود که چقدر طول بکشد تا بتواند بازی مورد نظرش را از هنرپیشه‌اش بگیرد. چاک جونز که در زمان کودکی نزدیک کارگاه فیلم‌سازی چاپلین [۲] زندگی می‌کرده گفته‌ است: به یاد می‌آورد که پدرش هنگام گرفتن یکی از صحنه‌های فیلم چاپلین در آنجا حاضر بوده و دیده که چاپلین یک قسمت را بیش از ۱۰۰ بار تکرار کرده تا در نهایت از کار هنرپیشه‌اش راضی شده و آن قسمت را پذیرفته‌ است.

ترکیب هم زمان داستان‌پردازی و میل به کمال‌گرایی در چاپلین که منجر می‌شد به روزها تلاش و هزاران فوت فیلم گرفته شدهٔ بی‌استفاده، باعث می‌شد تا فیلم‌سازی برای او بسیار پرهزینه تمام شود و کلافگی او باعث پراکندگی و دلگیری هنرپیشه‌ها و سایر عوامل فیلم‌هایش شود و یا باعث شود آن‌ها ساعت‌ها انتظار بکشند و یا حتی در مواردی کل کار تعطیل شود.

پرونده:Charlie Chaplin, bond of friendship, 1918.ogg
صحنه یکی از فیلم‌های بی صدای چاپلین (سال ۱۹۱۸).

مقایسه با سایر طنزهای صامت

از دههٔ ۱۹۶۰ به بعد فیلم‌های چاپلین با فیلم‌های دو طنزپرداز دیگر، باستر کیتون و هارولد لوید، مقایسه می‌شده‌اند، این مقایسه به خصوص در میان طرفداران وفادار دو گروه مطرح بود.

این سه طنزپرداز هریک سبک خاص خود را داشت: چاپلین تاکید زیادی بر عواطف و گیرایی فیلم داشت (به همین دلیل در دههٔ ۱۹۲۰ بسیار معروف بود)؛ لوید به داشتن شخصیت‌های عامه‌پسند در فیلم‌هایش شناخته شده بود و کیتون به خاطر داشتن بردباری همراه با لحنی غرغرو در میان مخاطبان خود مورد پذیرش بود.

از نظر تجاری، تعدادی از سودآورترین فیلم‌های صامت اثر چاپلین است، فیلم جویندگان طلا، با فروش ۴٫۲۵ میلیون دلار آمریکا پنجمین فیلم پرسود و سیرک با فروش ۳٫۸ میلیون دلار آمریکا هفتمین فیلم پرفروش بود. درحالی که فیلم‌های چاپلین در مجموع ۱۰٫۵ میلیون دلار امریکا سود کردند، هارول لوید، درآمدی در حدود ۱۵٫۷ میلیون دلار داشت همچنین لوید تعداد فیلم‌های بیشتری می‌ساخت؛ او دز طول دههٔ ۱۹۲۰، ۱۲ فیلم منتشر کرد درحالی که چاپلین در این مدت تنها ۳ فیلم را منتشر کرد. فیلم‌های باستر کیتون به اندازهٔ فیلم‌های چاپلین و لوید از نظر تجاری موفق نبود. وی حتی در زمانی که در اوج شهرت خود بود در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ و اوایل ۱۹۶۰، تنها دست آوردش، تشویق دیرهنگام منتقدان بود.

واضح است که چاپلین و کیتون که هر دو از Vaudeville کار خود را شروع کردند زیاد به یکدیگر توجه داشته‌ باشند. کیتون در سرگذشت خود از چاپلین با نام بزرگترین طنزپرداز که تا به حال زندگی کرده و بزرگترین کارگردان طنز یاد کرده‌ است. چاپلین نیز در ۱۹۲۵ از کیتون در United Artists استقبال کرد و او را از رفتن به مترو گلدن مایر در سال ۱۹۲۸ برحذر داشت و برای آخرین فیلم او با نام «شهرت»[۴] متنی ویژه برای کیتون نوشت و از او با عنوان شریک طنزپرداز خود از سال ۱۹۱۵ یاد کرد.

کار خلاقانه
دیکتاتور بزرگ

دیکتاتور بزرگ نخستین فیلم کاملاً ناطق چاپلین بود که در اوضاع نابسامان جهانی در دهه چهل میلادی، اثری ضد نازی بود. این فیلم در مورد دیکتاتوری اروپایی و در واقع تاریخچه زندگی آدنوید هینکل، دیکتاتور کشور خیالی تامانیا است که دست به کشتار یهودی‌ها می‌زند و اروپا را درگیر جنگ می‌کند. برخی این فیلم را نپسندیدند و برخی جنبه سیاسی آن را جدی و برخی آن را به قدر کافی جدی نگرفتند. با این حال این فیلم از نظر تجاری محبوبیت فراوانی پیدا کرد و چاپلین را هم‌چنان به عنوان یک ستاره در اوج نگاه داشت.

عصر جدید

موضوع فیلم عصر جدید در مورد کارگرانی است که از آن‌ها زیاد کار می‌کشند و در فکر افزایش ساعت کاری آنان است ولی با تعطیل شدن کارخانه‌ها بیکاران زیادی در شهر هستند که برای گذراندن زندگی خود مجبور به دزدی می‌شوند. این فیلم یکی از زیباترین فیلم‌های چارلی است.

جویندگان طلا

چاپلین فیلم جویندگان طلا را در مورد رنج‌های کسانی ساخت که در آن زمان به دنبال طلا در معادن بودند. چارلی فقیر در این فیلم برای برگزار کردن یک مهمانی شام به خاطر دختر مورد علاقه‌ٔ خود و دوستان او دچار مشکلات بی‌شماری شد. هیچ یک از مهمان‌ها نمی‌آیند‌. نقطه اوج فیلم رقص نان‌های استوانه‌ای٬ توسط چاپلین است که در آن نبوغ فوق‌العاده‌اش را به‌نمایش در می‌آورد. نقطه اوج دیگر فیلم٬ پختن و خوردن یک چکمه توسط چاپلین است.

سیاست
دوره مک کارتی

در حدود سال ۱۹۵۰ جنگ سرد به اوج خود رسیده بود و در آمریکا ترس شدیدی از کمونیست‌ها بوجود آمده بود. در آن سال سناتوری به نام جوزف مک کارتی (به انگلیسی: Joseph Mc Carthy) اعلام کرد لیستی بلند بالا از چند کمونیست دارد. نام چارلی چاپلین نیز در آن لیست بود. او زمانی که برای اولین نمایش فیلم لام لایت (به انگلیسی: Lime Light) به لندن سفر می‌کرد از اخراج خود از آمریکا با خبر شد. به این ترتیب چاپلین به همراه خانواده‌اش از ژانویهٔ ۱۹۵۳ در خانهٔ زیبایی در کورسیر-سور-ووی (به انگلیسی: Corsier - Sur -Vervey) در کشور سوئیس زندگی کرد.

چاپلین در جواب اتهام‌ها گفت: «من یک هنرپیشه هستم نه سیاست‌مدار»

در سال ۱۹۵۴ مک کارتی و همراهانش رسوا شدند. زیرا مشخص شد مدارکی که برای افشای کمونیست‌ها به کار برده بودند جعلی بود. آن سال، سال بازگشت شکوهمند چارلی به آمریکا بود و در نیویورک هدیه باران شد و مدال ارزشمند هندل به او اهدا گردید. [۵]

زندگی شخصی

چاپلین در زندگی شخصی چندین بار ازدواج کرد. اولین ازدواج چارلی در اکتبر سال ۱۹۱۸ با میلدرد هریس (به انگلیسی: Mildred Harris) بود. دختر بانمکی که چارلی را یاد عشق نافرجامش٬ هتی کلی (به انگلیسی: Hetty Kelly) می‌انداخت که در سال ۱۹۰۸ عاشق او شده بود. عشقی که از همان ابتدا مورد مخالفت خانوادهٔ هتی قرار گرفت. ازدواج چارلی با میلدرد پس از دوسال یعنی در آوریل ۱۹۲۰ به جدایی کشیده شد. نتیجهٔ این ازدواج یک فرزند پسر بود که تنها سه روز عمر کرد.

چارلی در نوامبر ۱۹۲۴ با هنرپیشهٔ نقش اول فیلم جویندگان طلا (به انگلیسی: Gold Rush) یعنی لیتا گری (به انگلیسی: Lita Grray) ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند پسر به نام‌های سیدنی و چارلز بودند. اما تنها بعد از دو سال این ازدواج نیز به جدایی کشیده شد.

در سال ۱۹۳۶ چاپلین بار دیگر با یک بازیگر ازدواج کرد. پائولت گودارد (به انگلیسی: Paulette Goddard) بازیگر نقش دختر بی‌خانمان در فیلم عصر جدید (به انگلیسی: Modern Time) که با چارلی ازدواج کرد. این ازدواج نیز در سال ۱۹۴۲ به جدایی انجامید.

در سال ۱۹۴۲ او با دختر یک نمایش‌نامه‌نویس معروف آمریکایی به نام یوجین گِلَدِستون اونیل (به انگلیسی: Eugene Gladstone O'Neill) آشنا شد. نام آن دختر اونا اونیل (به انگلیسی: Oona O'neil) بود. با اینکه پدر دختر با این ازدواج مخالف بود اما این ازدواج صورت گرفت. چارلی پنجاه و چهار ساله با یک دختر هجده ساله ازدواج کرده بود. این ازدواج در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۴۳ انجام گرفت. اولین حاصل این ازدواج دختری به نام جرالدین (به انگلیسی: Geraldine Chaplin) بود. با اینکه اختلاف سن چارلی و اونا سی و شش سال بود اما این ازدواج پر دوام‌ترین ازدواج چارلی بود و این دو تا پایان عمر کنار یکدیگر بودند.


زندگی هنرمند بزرگ دنیای سینما، چارلی چاپلین، که بی‌اغراق از مشهورترین هنرمندان این فن است پر از درد و رنج و فقری وصف ناشدنی است. اما کم‌تر کسی می‌داند که این هنرمند بزرگ برای «چاپلین» شدن از کجا آغاز کرده‌است. خوشبختانه خود او گوشه تاریک اوایل زندگی خویش را در کتابی تحت عنوان «داستان کودکی من» برای ما روشن کرده‌ است. این کتاب مربوط به دورانی است که هنوز کسی چارلی را نمی‌شناخت و نمی‌دانست روزی بزرگ‌ترین ستاره سینما خواهد شد.

جوایز

    * برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی ارجینال برای فیلم لایم لایت در سال ۱۹۷۳.

    * نامزد دریافت جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه ارجینال و بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم دیکتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۱.

    * نامزد دریافت جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم‌نامه ارجینال برای فیلم موسیو وردو در سال ۱۹۴۸.

    * دریافت جایزه اسکار بهترین دستاورد هنری برای فیلم سیرک در سال ۱۹۲۹.

    * دریافت جایزه افتخاری یک عمر فعالیت هنری در سال ۱۹۷۲.

    * برنده جایزه افتخاری شیر طلایی از جشنواره ونیز در سال ۱۹۷۲.

آثار چاپلین

    * Charlot A Hotel (Berlin), ۱۹۱۴
    * Charlies Recreation, ۱۹۱۴
    * Charlotte Est Trop Galant, ۱۹۱۴
    * Making A Living, ۱۹۱۴
    * A Film Johnie, ۱۹۱۴
    * Between Showers, ۱۹۱۴
    * Cruel, Cruel Love, ۱۹۱۴
    * Twenty Minutes of Love, ۱۹۱۴
    * A Busy Day, ۱۹۱۴
    * The Fatal Mallet, ۱۹۱۴
    * The Good For Nothing, ۱۹۱۴
    * The Knockout, ۱۹۱۴
    * Mabel’s Married Life, ۱۹۱۴
    * Laffing Gas*Laughning Gas, ۱۹۱۴
    * Recreation, ۱۹۱۴
    * The Face on the Ballroom Floor, ۱۹۱۴
    * The Masquerader, ۱۹۱۴
    * His Prethistorical Past, ۱۹۱۴
    * Getting Aquainted, ۱۹۱۴
    * Tillie’s Punctured Romance, ۱۹۱۴
    * His Trysting Place, ۱۹۱۴
    * His Musical Career, ۱۹۱۴
    * Gentlemen of Nerve, ۱۹۱۴
    * Those Love Pangs, ۱۹۱۴
    * His New Profession, ۱۹۱۴
    * The Property Man, ۱۹۱۴
    * Mabel’s Busy Day, ۱۹۱۴
    * Caught in a Rain, ۱۹۱۴
    * Mabel at the Wheel, ۱۹۱۴
    * The Star Boarder, ۱۹۱۴
    * His Favorite Pastime, ۱۹۱۴
    * Tango Tangles, ۱۹۱۴
    * Mabel’s Strange Predicament, ۱۹۱۴
    * Kid Auto Races At Venice, ۱۹۱۴
    * The Rounders, ۱۹۱۴
    * Caught in a Cabaret, ۱۹۱۴
    * The Rival Masher, ۱۹۱۴
    * Musical Tramp, ۱۹۱۴
    * Dough and Dynamite, ۱۹۱۴
    * A Fair Exchange, ۱۹۱۴
    * The New Janitor, ۱۹۱۴
    * His New Job, ۱۹۱۵
    * A Night Out, ۱۹۱۵
    * The Champion, ۱۹۱۵
    * His Regeneration, ۱۹۱۵
    * A Jitney Elopenment, ۱۹۱۵
    * The Tramp, ۱۹۱۵
    * In The Park, ۱۹۱۵
    * By the Sea, ۱۹۱۵
    * Work, ۱۹۱۵
    * A Woman, ۱۹۱۵
    * The Bank, ۱۹۱۵
    * Shangaied, ۱۹۱۵
    * A Night In The Show, ۱۹۱۵
    * A Burlesque On Carmen, ۱۹۱۵
    * Behind the Screen, ۱۹۱۶
    * The Fireman, ۱۹۱۶
    * The Vagabond, ۱۹۱۶
    * One A.M. , ۱۹۱۶
    * The Count, ۱۹۱۶
    * The Pawnshop, ۱۹۱۶
    * The Floorwalker, ۱۹۱۶
    * The Police, ۱۹۱۶
    * The Rink, ۱۹۱۶
    * Easy Street, ۱۹۱۷
    * The Cure, ۱۹۱۷
    * The Immigrant, ۱۹۱۷
    * The Adventurer, ۱۹۱۷
    * Triple Trouble, ۱۹۱۸
    * Shoulder Arms, ۱۹۱۸
    * A Dog’s Life, ۱۹۱۸
    * The Bond, ۱۹۱۸
    * A Day’s Pleasure, ۱۹۱۹
    * The Professor, ۱۹۱۹
    * Sunnyside, ۱۹۱۹
    * The Iddle Class, ۱۹۲۱
    * The Kid, ۱۹۲۱
    * Pay Day, ۱۹۲۲
    * Nice and Friendly, ۱۹۲۲
    * Woman of Paris, ۱۹۲۳
    * The Pilgrim, ۱۹۲۳
    * The Gold Rush, ۱۹۲۵. /۱۹۴۲
    * Camille, ۱۹۲۶
    * The Circus, ۱۹۲۸
    * Modern Times, ۱۹۳۶
    * City Lights, ۱۹۳۶
    * The Great Dictator, ۱۹۴۰
    * Monsuier Verdoux, ۱۹۴۷.
    * Limelight, ۱۹۵۲
    * A King in New York, ۱۹۵۷
    * Countess from Hong Kong, ۱۹۶۷


پانویس

   1. ↑ پام براون. چارلی چاپلین. ۷۵.
   2. ↑ Lone Star
   3. ↑ Charlie Chaplin Studios
   4. ↑ Limelight
   5. ↑ پام براون. چارلی چاپلین. ۸۵ تا ۹۳.

پرونده:CharlieChaplinStudios-1922.jpg
کارگاه‌های فیلم سازی چاپلین (۱۹۲۲)


levitra 10 mg kopen
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:18 ب.ظ

You said it nicely.!
levitra online buy 10 mg levitra vardenafil vardenafil levitra levitra online cheap 20mg levitra levitra buy levitra online buy levitra online
Buy generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 11:01 ق.ظ

You actually explained that fantastically!
we choice cialis uk where do you buy cialis try it no rx cialis how does cialis work only now cialis 20 mg we recommend cialis info discount cialis bulk cialis cialis 20 mg cut in half safe site to buy cialis online
buy tadalafil
یکشنبه 8 مهر 1397 06:44 ق.ظ

Seriously a lot of useful advice!
cialis 50 mg soft tab generic cialis at the pharmacy low cost cialis 20mg cialis 5mg prix cialis 20 mg best price cialis wir preise tadalafil cialis daily cialis australian price discount cialis
Online cialis
شنبه 7 مهر 1397 05:55 ق.ظ

Thanks! Terrific information!
generic cialis 20mg tablets order a sample of cialis acquisto online cialis buy cialis online nz generic cialis at walmart safe site to buy cialis online tarif cialis france the best choice cialis woman cialis generico acquistare cialis internet
viagra canadiense
شنبه 31 شهریور 1397 08:30 ب.ظ

Whoa many of very good information!
canadian pharmacy no prescription canadian pharmacies shipping to usa canadian discount pharmacies in ocala fl canadian pharmaceuticals reviews canada medications information drugstore online shopping reviews canada drugs online canadian pharmaceuticals companies aarp recommended canadian pharmacies canadian pharmacy king
viagraky.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:41 ب.ظ

You actually suggested this very well!
cialis efficacit cialis efficacit deutschland cialis online cialis arginine interactio cialis super kamagra price cialis best cialis ahumada prescription doctor cialis we choice free trial of cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne
viagraky.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 06:39 ب.ظ

Valuable posts. Thank you.
cialis sans ordonnance deutschland cialis online cilas sialis wow cialis 20 viagra or cialis we recommend cialis info tadalafil generic cialis vs viagra wow look it cialis mexico
http://canadianpharmacytousa.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:48 ب.ظ

Very good tips. Many thanks!
canada medications information prescriptions from canada without best canadian pharmacy canadian pharmacies that ship to us canadian pharmacy meds canada drugs online canadianpharmacyusa24h is it legal rx from canada canada medications buy canadian prescriptions online
canadianpharmacyies.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:21 ق.ظ

Information nicely regarded!.
cheap online pharmacy uk sildenafil citrate tablets buy cheap viagra no prescription buy sildenafil tablets online sildenafil order viagra without prescription buy generic viagra online safely buy viagra uk no prescription where to buy viagra pills buy viagra without a prescription
Cialis prices
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:31 ب.ظ

You stated it exceptionally well!
india cialis 100mg cost how to purchase cialis on line click here cialis daily uk cialis sale online order a sample of cialis il cialis quanto costa cialis mit grapefruitsaft cialis manufacturer coupon buy brand cialis cheap cialis pas cher paris
http://cialisvu.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:36 ق.ظ

Regards, Very good information.
overnight cialis tadalafil opinioni cialis generico cialis 30 day sample low cost cialis 20mg wow cialis 20 enter site very cheap cialis free cialis cialis generico cialis generic cialis 10 doctissimo
http://viagravipsale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:36 ب.ظ

Cheers. Valuable stuff!
cialis generico lilly cialis 20mg preis cf we recommend cialis info cialis tablets for sale 5 mg cialis coupon printable bulk cialis generic cialis with dapoxetine cialis free trial best generic drugs cialis cialis 10mg prix pharmaci
Generic viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:25 ق.ظ

You actually expressed this terrifically.
how much is viagra viagra uk buy how to find viagra safely buy viagra online buy viagra pharmacy viagra pharmacy prices cheap viagra prescription buy viagra using paypal viagra from pharmacy buy viagra with paypal
generic cialis made in usa
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:41 ب.ظ

Excellent info. Kudos!
buy cialis online nz acquisto online cialis warnings for cialis canada discount drugs cialis cialis online how to purchase cialis on line acheter cialis kamagra cialis without a doctor's prescription only now cialis 20 mg order generic cialis online
Viagra generic
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:42 ق.ظ

Amazing write ups, Appreciate it!
purchase viagra online uk where to buy viagra pills buy viagra cheapest price viagra cheap online generic viagra pharmacy buy viagra tablets online where can i buy viagra without a prescription where to buy viagra over the counter how to buy real viagra online cheap viagra online usa
Generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 01:59 ق.ظ

Incredible plenty of awesome advice.
5 mg cialis pharmacie en ligne wow look it cialis mexico cialis cost tadalafil 20mg comprar cialis 10 espa241a cialis bula purchasing cialis on the internet cialis mit grapefruitsaft tadalafil 20 mg generic cialis pill online
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 11:44 ب.ظ

Well voiced without a doubt. .
cialis tablets australia tadalafilo generic cialis with dapoxetine cialis 5 mg scheda tecnica we use it 50 mg cialis dose buy cheap cialis in uk cialis 20mg the best choice cialis woman walgreens price for cialis click here take cialis
Cialis pills
دوشنبه 28 اسفند 1396 05:21 ق.ظ

You've made your stand extremely clearly.!
cialis 5mg prix how does cialis work canada discount drugs cialis generic cialis tarif cialis france cialis super acti cialis pills boards buy cialis online cialis preise schweiz rx cialis para comprar
Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 04:29 ب.ظ
چطوری آیا می دانید اگر هر پلاگین برای کمک به SEO ایجاد کند؟

من تلاش میکنم وبلاگم را برای برخی از کلمات کلیدی هدفمند رتبه بندی کنم
اما من موفق نشدم. اگر می دانید
لطفا به اشتراک بگذارید کودوس!
Mack
جمعه 17 آذر 1396 07:31 ب.ظ
Does your website have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send you an e-mail.
I've got some suggestions for your blog you
might be interested in hearing. Either way, great blog and I look
forward to seeing it develop over time.
feet pain
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:21 ق.ظ
Attractive element of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to
assert that I get in fact loved account your weblog
posts. Anyway I'll be subscribing for your augment and even I achievement you get admission to persistently quickly.
foot pain
چهارشنبه 15 شهریور 1396 03:20 ب.ظ
I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting
article like yours. It's pretty worth enough for me. In my
view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much
more useful than ever before.
Do you get taller when you stretch?
دوشنبه 30 مرداد 1396 09:35 ق.ظ
Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website,
how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright
clear concept
Why do they call it the Achilles heel?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:18 ق.ظ
I am in fact thankful to the holder of this website
who has shared this wonderful piece of writing at at this time.
https://janniepertuit.wordpress.com/category/ball-of-foot-pain/
یکشنبه 4 تیر 1396 07:44 ب.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Many thanks
http://oconnorcysqsnqlux.sosblogs.com/
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:26 ب.ظ
Hi, yeah this paragraph is genuinely nice and I have learned lot of things from it concerning blogging.
thanks.
John
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:33 ب.ظ
Hello! I'm at work browsing your blog from my new apple iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!

Carry on the outstanding work!
manicure
جمعه 8 اردیبهشت 1396 03:07 ق.ظ
I got this website from my buddy who told me concerning
this web site and now this time I am visiting this web
page and reading very informative content at this place.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 12:43 ب.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups thanks once again.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:46 ب.ظ
Wonderful site you have here but I was wanting to know if you
knew of any forums that cover the same topics talked about here?

I'd really love to be a part of group where I can get comments from
other knowledgeable people that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know.
Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
رتبه پیج رنک سایت یا وبلاگ شما در گوگل کلیک کنید