Ahmadak

بازیگر درتئاتر به واژگان متن، شیئیت می بخشد. و این از هر كاری دراین جهان پیچیده تر و شورانگیزتر است

چارلی چاپلین

یکشنبه 18 دی 1390

نوع مطلب :آمدگان (بازیگرانان خارجی)، آمدگان (كارگردانان خارجی)، چارلی چاپلینپرونده:Charlie Chaplin in Madame Tussauds London.jpg
Charlie Chaplin


سِر چارلز اسپنسر چاپلین (۱۶ آوریل ۱۸۸۹ - ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷) یکی از مشهورترین بازیگران و همچنین کارگردان و موسیقی‌دان برجستهٔ هالیوود و برندهٔ جایزه اسکار است. بیشتر فیلم‌های او کمدی و صامت هستند.

چاپلین در زمینه سینما بیش از ۶۵ سال فعالیت کرد که شروع فعالیتهای وی از سالن ویکتوریا انگلستان به عنوان پسربچه‌ای آغاز شد و تا سن ۸۸ سالگی ادامه یافت. وی در سال ۱۹۱۹ همراه با تعدادی از دوستان سینمایی خود اتحادیه سینماگران را تاسیس کرد.

پرونده:Charlie Chaplin.jpg


اظهار نظر‌ها در مورد او

چاپلین از شخصیت‌های تاثیرگذار سدهٔ بیستم بود از همین رو افراد بزرگ دیگر نیز در مورد او صحبت کرده‌اند:

مارتین سیف در کتابی تحت عنوان چاپلین: یک زندگی می‌نویسد: چاپلین فقط بزرگ نبود، او غولی بود.

ج. ب پریستلی: چارلی فیلم‌های طنز را به نقد‌ها و طنز‌های اجتماعی تبدیل می‌کرد، بدون از دست دادن استعداد حیرت انگیزش در خنداندن ما.

کنستانس کولیر (به انگلیسی: Constance Collier) : چاپلین انسانی رومانتیک، اندوهناک و عجیب بود، دارای ظاهری بی اطلاع از عظمتی که در درونش بود.

لئونارد مالتین (به انگلیسی: Leonard Maltin): عده‌ای سینما را عالی ترین شکل هنر قرن بیستم به حساب می‌آورند و بسیاری چاپلین را نابغهٔ برجستهٔ سینما می‌دانند.

پرونده:Chaplin2.jpg
تصویر جوانی چارلی چاپلین در دوران جوانی (دهه نخست قرن بیستم) که در ایالات متحده آمریکا عکس‌برداری شده‌است. این نگاره برای زمانی است که چارلی چاپلین هنوز یک شخصیت عادی است و قدم به عرصه بازیگری در فیلم‌های صامت نگذاشته است.


پرونده:Charlie Chaplin I.jpg
چارلی چاپلین، دهه ۱۹۱۰

والدین چاپلین هر دو هنرمندانی در سالن بزرگ لندن بودند و هر دو بازیگر و آوازه خوان، اما پیش از آنکه چاپلین سه ساله شود از هم جدا شدند. چارلی آواز خواندن را از مادرش آموخت. پدرش الکلی شد و کمتر با چارلی ارتباط داشت. بعدها مادر چاپلین دچار بیماری روانی شد و در یک آسایشگاه در حوالی لندن بستری گردید. مستخدمهٔ پدر، چارلی را به همراه برادرش به مدرسه فرستاد و پدر چارلی زمانی که او ۱۲ ساله بود درگذشت.

بیماری مادر چاپلین از آنجایی آغاز شد که در یکی از اجراهای زنده تئاتر در لندن که برای سربازان اجرا می‌شد، یکی از اجسامی که سربازان مست به روی صحنه پرتاب می‌کردند به سر مادرش برخورد کرد و مادر چاپلین خون آلود و اشک‌ریزان به پشت صحنه رفت و چاپلین پنج ساله به روی صحنه آمد تا تماشاچیان عصبانی را با خواندن آهنگی سرگرم و آرام کند.

با بستری شدن مادر، چارلی و برادرش رابطهٔ عمیق‌تری پیدا کردند و هر دو با استعداد بالایی که داشتند در همین سالن قدیمی که پدر و مادرشان در آن کار می‌کردند، مشغول به کار شدند. در سال ۱۹۲۸ مادر چارلی ۷ سال پس از انتقال وی توسط پسرانش به هالیوود مرد. سال‌های پس از مرگ مادر و فقر و استیصال برادران چاپلین تاثیر زیادی بر فضای فیلم‌های چاپلین در سال‌های بعد گذاشت. بعدها چارلی از وجود برادری ناتنی از سمت مادر آگاه می‌شود به نام ویلر دریدن که بعدها این برادر به برادران دیگر در هالیوود و استودیو چاپلین می‌پیوندد.

چاپلین در مورد مادرش می گفت: اگر مادرم نبود شک دارم که می توانستم در پانتومیم موفقیتی کسب کنم.او یکی از بزرگترین هنرمندان پانتومیم بود که تاکنون دیده‌ام.[۱]

مهاجرت به آمریکا

چاپلین از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۲ به همراه فرد کارنو سراسر آمریکا را دوره کرد و نمایش تئاتر اجرا می‌کرد. چاپلین در زمان همکاری با شرکت کارنو در آمریکا هم‌اتاقی استن لورل بود. استنلی به انگلیس بازگشت اما چاپلین در آمریکا ماند. در سال ۱۹۱۳ بازی چاپلین مورد توجه یکی از فیلم‌سازان قرار گرفت و از آن پس با شرکت فیلم‌سازی کی استون همکاری کرد. وی نخستین فیلم خود را با نام ساختن یک زندگی که فیلم کمدی بود در سال ۱۹۱۴ آغازکرد. چاپلین در این شرکت و با این فیلم به سرعت به شهرت رسید.

بازیگر پیشرو

در سال ۱۹۱۴ با شرکت کی استون چاپلین سه فیلم بازی کرد و به موفقیت‌های چشمگیری رسید. خود در زندگی‌نامه‌اش چنین می‌نویسد:
«     من هیچ ایده‌ای دربارهٔ چهره‌پردازی و لباسم نداشتم. لباسی که در فیلم اول داشتم را دوست نداشتم. در راه لباس‌خانه به این نتیجه رسیدم که شلوار بگی گشاد بپوشم و کفش‌های بزرگ و کلاهی خاص. می‌خواستم همه چیز با هم در تضاد باشد. کتی تنگ و کلاهی کوچک و کفشی بزرگ. نمی‌دانستم باید پیر به نظر بیایم یا جوان؟ اما وقتی یاد حرف کارگردان افتادم که می‌خواست کمی بزرگتر از آنچه هستم به نظر بیایم، پس یک سبیل اضافه کردم. نمی‌دانستم چه شخصیتی باید داشته باشم، اما زمانی که لباس‌ها را پوشیدم، خودِ لباس‌ها احساسی به من داد که شخصیت را دیدم. آغاز به شناختنش کردم و زمانی که به روی صحنه می‌رفتم، کاملاً متولد شده بود.      »

فیلم‌های نخست به سبک مک سنت که کارگردان بود، از فضای کمدی جسمی و ژست‌های اغراق شده استفاده می‌کرد. کم کم چاپلین برای این شرکت فیلم‌سازی کرد و به‌عنوان کارگردان فیلم‌های کوتاه بیش از ۳۴ فیلم ساخت. چاپلین مورد توجه بسیاری از فیلم‌سازان و نویسندگان قرار گرفت.

شخصیت چاپلین بیشتر به عنوان «آواره» شهرت یافت که در زبان‌های مختلف دنیا مفهومی به مانند فردی ولگرد با رفتارهای پیچیده اما بزرگ منشانه داشت. در سال ۱۹۱۵ چاپلین با یک شرکت تازه قرارداد بست و مشغول ساخت فیلم‌های بلندتری شد.

در سال ۱۹۱۶ شرکت فیلم موچوال مبلغ ۶۷۰ هزار دلار با چاپلین قرارداد بست و در مدت ۱۸ ماه وی ۱۲ فیلم بلند کمدی برای آنها ساخت که در این نوع از ویژگی ممتازی در تاریخ سینما برخوردار بودند. در واقع تمام فیلم‌های که در این شرکت ساخته شد، به یک اثر کلاسیک سینمای کمدی تبدیل شدند. در پایان این سال‌ها آمریکا وارد جنگ جهانی شد و چاپلین دورهٔ جدیدی از سینمای خود را با دوستانش آغاز کرد. چاپلین از سال ۱۹۱۸ در استودیوی خود مشغول به کار شد. تمام فیلم‌های پیشین٬ دوباره ویرایش و کات شدند و در سال‌های مختلف موسیقی و تدوین جدید صورت گرفت.

شیوه فیلم‌سازی

چاپلین همیشه بسیار اشاره‌وار در مورد روش‌های فیلم‌سازی خود سخن می‌گفت، اگر غیر از این عمل می‌کرد مانند این بود که یک شعبده‌باز حقه‌های خود را افشا کند. در واقع تا قبل از ساخت فیلم‌های صدادار مانند دیکتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۰، او هیچ وقت یک فیلم‌نامهٔ کامل از ساخت فیلم در اختیار نداشته‌ است. روش چاپلین این گونه بود که طرحی در ذهنش پرورانده می‌شد و بر اساس آنچه ارائه می‌کرد با او قرارداد بسته می‌شد و در این مسیر او می‌توانست آزادانه بنویسد و خود کارگردان فیلم خود باشد. بعد چاپلین گروه همکاری خود را تشکیل می‌داد و محیط داستان و شخصیت‌های آن را می‌ساخت و تقریباً در طول فیلم بود که ابتکارها و ظرافت‌های داستان به ذهنش می‌رسید و آن‌ها را به طرح خود اضافه می‌کرد. گاهی با قسمت‌هایی از فیلم که قبلاً پذیرفته شده بود مخالفت می‌شد یا در روایت داستان ضرورتی ایجاد می‌شد و چاپلین مجبور می‌شد قسمت‌هایی را که قبلا فیلم‌برداری کرده را تکرار کند؛ مگر قسمت‌هایی که با کل مجموعه داستان در تناقض بود. روش فیلم‌سازی یکتای چاپلین تنها پس از مرگش شناخته شد، زمانی که صحنه‌های بریده شدهٔ فیلم‌ها و خروجی‌های نهایی آن‌ها بوسیله گروه بریتانیایی «مستند چاپلین ناشناخته» در سال ۱۹۸۳ بررسی شد.

آنچه در بالا گفته شد یکی از دلایلی است که ساخت یک فیلم برای چاپلین نسبت به رقیبانش زمان بیشتری می‌گرفت. دلیل دیگر آن این بود که چاپلین کارگردان بسیار دقیقی بود و اصرار داشت که هنرپیشه‌ها دقیقاً همان گونه بازی کنند که منظور اوست و اصلاً هم برای او مهم نبود که چقدر طول بکشد تا بتواند بازی مورد نظرش را از هنرپیشه‌اش بگیرد. چاک جونز که در زمان کودکی نزدیک کارگاه فیلم‌سازی چاپلین [۲] زندگی می‌کرده گفته‌ است: به یاد می‌آورد که پدرش هنگام گرفتن یکی از صحنه‌های فیلم چاپلین در آنجا حاضر بوده و دیده که چاپلین یک قسمت را بیش از ۱۰۰ بار تکرار کرده تا در نهایت از کار هنرپیشه‌اش راضی شده و آن قسمت را پذیرفته‌ است.

ترکیب هم زمان داستان‌پردازی و میل به کمال‌گرایی در چاپلین که منجر می‌شد به روزها تلاش و هزاران فوت فیلم گرفته شدهٔ بی‌استفاده، باعث می‌شد تا فیلم‌سازی برای او بسیار پرهزینه تمام شود و کلافگی او باعث پراکندگی و دلگیری هنرپیشه‌ها و سایر عوامل فیلم‌هایش شود و یا باعث شود آن‌ها ساعت‌ها انتظار بکشند و یا حتی در مواردی کل کار تعطیل شود.

پرونده:Charlie Chaplin, bond of friendship, 1918.ogg
صحنه یکی از فیلم‌های بی صدای چاپلین (سال ۱۹۱۸).

مقایسه با سایر طنزهای صامت

از دههٔ ۱۹۶۰ به بعد فیلم‌های چاپلین با فیلم‌های دو طنزپرداز دیگر، باستر کیتون و هارولد لوید، مقایسه می‌شده‌اند، این مقایسه به خصوص در میان طرفداران وفادار دو گروه مطرح بود.

این سه طنزپرداز هریک سبک خاص خود را داشت: چاپلین تاکید زیادی بر عواطف و گیرایی فیلم داشت (به همین دلیل در دههٔ ۱۹۲۰ بسیار معروف بود)؛ لوید به داشتن شخصیت‌های عامه‌پسند در فیلم‌هایش شناخته شده بود و کیتون به خاطر داشتن بردباری همراه با لحنی غرغرو در میان مخاطبان خود مورد پذیرش بود.

از نظر تجاری، تعدادی از سودآورترین فیلم‌های صامت اثر چاپلین است، فیلم جویندگان طلا، با فروش ۴٫۲۵ میلیون دلار آمریکا پنجمین فیلم پرسود و سیرک با فروش ۳٫۸ میلیون دلار آمریکا هفتمین فیلم پرفروش بود. درحالی که فیلم‌های چاپلین در مجموع ۱۰٫۵ میلیون دلار امریکا سود کردند، هارول لوید، درآمدی در حدود ۱۵٫۷ میلیون دلار داشت همچنین لوید تعداد فیلم‌های بیشتری می‌ساخت؛ او دز طول دههٔ ۱۹۲۰، ۱۲ فیلم منتشر کرد درحالی که چاپلین در این مدت تنها ۳ فیلم را منتشر کرد. فیلم‌های باستر کیتون به اندازهٔ فیلم‌های چاپلین و لوید از نظر تجاری موفق نبود. وی حتی در زمانی که در اوج شهرت خود بود در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ و اوایل ۱۹۶۰، تنها دست آوردش، تشویق دیرهنگام منتقدان بود.

واضح است که چاپلین و کیتون که هر دو از Vaudeville کار خود را شروع کردند زیاد به یکدیگر توجه داشته‌ باشند. کیتون در سرگذشت خود از چاپلین با نام بزرگترین طنزپرداز که تا به حال زندگی کرده و بزرگترین کارگردان طنز یاد کرده‌ است. چاپلین نیز در ۱۹۲۵ از کیتون در United Artists استقبال کرد و او را از رفتن به مترو گلدن مایر در سال ۱۹۲۸ برحذر داشت و برای آخرین فیلم او با نام «شهرت»[۴] متنی ویژه برای کیتون نوشت و از او با عنوان شریک طنزپرداز خود از سال ۱۹۱۵ یاد کرد.

کار خلاقانه
دیکتاتور بزرگ

دیکتاتور بزرگ نخستین فیلم کاملاً ناطق چاپلین بود که در اوضاع نابسامان جهانی در دهه چهل میلادی، اثری ضد نازی بود. این فیلم در مورد دیکتاتوری اروپایی و در واقع تاریخچه زندگی آدنوید هینکل، دیکتاتور کشور خیالی تامانیا است که دست به کشتار یهودی‌ها می‌زند و اروپا را درگیر جنگ می‌کند. برخی این فیلم را نپسندیدند و برخی جنبه سیاسی آن را جدی و برخی آن را به قدر کافی جدی نگرفتند. با این حال این فیلم از نظر تجاری محبوبیت فراوانی پیدا کرد و چاپلین را هم‌چنان به عنوان یک ستاره در اوج نگاه داشت.

عصر جدید

موضوع فیلم عصر جدید در مورد کارگرانی است که از آن‌ها زیاد کار می‌کشند و در فکر افزایش ساعت کاری آنان است ولی با تعطیل شدن کارخانه‌ها بیکاران زیادی در شهر هستند که برای گذراندن زندگی خود مجبور به دزدی می‌شوند. این فیلم یکی از زیباترین فیلم‌های چارلی است.

جویندگان طلا

چاپلین فیلم جویندگان طلا را در مورد رنج‌های کسانی ساخت که در آن زمان به دنبال طلا در معادن بودند. چارلی فقیر در این فیلم برای برگزار کردن یک مهمانی شام به خاطر دختر مورد علاقه‌ٔ خود و دوستان او دچار مشکلات بی‌شماری شد. هیچ یک از مهمان‌ها نمی‌آیند‌. نقطه اوج فیلم رقص نان‌های استوانه‌ای٬ توسط چاپلین است که در آن نبوغ فوق‌العاده‌اش را به‌نمایش در می‌آورد. نقطه اوج دیگر فیلم٬ پختن و خوردن یک چکمه توسط چاپلین است.

سیاست
دوره مک کارتی

در حدود سال ۱۹۵۰ جنگ سرد به اوج خود رسیده بود و در آمریکا ترس شدیدی از کمونیست‌ها بوجود آمده بود. در آن سال سناتوری به نام جوزف مک کارتی (به انگلیسی: Joseph Mc Carthy) اعلام کرد لیستی بلند بالا از چند کمونیست دارد. نام چارلی چاپلین نیز در آن لیست بود. او زمانی که برای اولین نمایش فیلم لام لایت (به انگلیسی: Lime Light) به لندن سفر می‌کرد از اخراج خود از آمریکا با خبر شد. به این ترتیب چاپلین به همراه خانواده‌اش از ژانویهٔ ۱۹۵۳ در خانهٔ زیبایی در کورسیر-سور-ووی (به انگلیسی: Corsier - Sur -Vervey) در کشور سوئیس زندگی کرد.

چاپلین در جواب اتهام‌ها گفت: «من یک هنرپیشه هستم نه سیاست‌مدار»

در سال ۱۹۵۴ مک کارتی و همراهانش رسوا شدند. زیرا مشخص شد مدارکی که برای افشای کمونیست‌ها به کار برده بودند جعلی بود. آن سال، سال بازگشت شکوهمند چارلی به آمریکا بود و در نیویورک هدیه باران شد و مدال ارزشمند هندل به او اهدا گردید. [۵]

زندگی شخصی

چاپلین در زندگی شخصی چندین بار ازدواج کرد. اولین ازدواج چارلی در اکتبر سال ۱۹۱۸ با میلدرد هریس (به انگلیسی: Mildred Harris) بود. دختر بانمکی که چارلی را یاد عشق نافرجامش٬ هتی کلی (به انگلیسی: Hetty Kelly) می‌انداخت که در سال ۱۹۰۸ عاشق او شده بود. عشقی که از همان ابتدا مورد مخالفت خانوادهٔ هتی قرار گرفت. ازدواج چارلی با میلدرد پس از دوسال یعنی در آوریل ۱۹۲۰ به جدایی کشیده شد. نتیجهٔ این ازدواج یک فرزند پسر بود که تنها سه روز عمر کرد.

چارلی در نوامبر ۱۹۲۴ با هنرپیشهٔ نقش اول فیلم جویندگان طلا (به انگلیسی: Gold Rush) یعنی لیتا گری (به انگلیسی: Lita Grray) ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند پسر به نام‌های سیدنی و چارلز بودند. اما تنها بعد از دو سال این ازدواج نیز به جدایی کشیده شد.

در سال ۱۹۳۶ چاپلین بار دیگر با یک بازیگر ازدواج کرد. پائولت گودارد (به انگلیسی: Paulette Goddard) بازیگر نقش دختر بی‌خانمان در فیلم عصر جدید (به انگلیسی: Modern Time) که با چارلی ازدواج کرد. این ازدواج نیز در سال ۱۹۴۲ به جدایی انجامید.

در سال ۱۹۴۲ او با دختر یک نمایش‌نامه‌نویس معروف آمریکایی به نام یوجین گِلَدِستون اونیل (به انگلیسی: Eugene Gladstone O'Neill) آشنا شد. نام آن دختر اونا اونیل (به انگلیسی: Oona O'neil) بود. با اینکه پدر دختر با این ازدواج مخالف بود اما این ازدواج صورت گرفت. چارلی پنجاه و چهار ساله با یک دختر هجده ساله ازدواج کرده بود. این ازدواج در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۴۳ انجام گرفت. اولین حاصل این ازدواج دختری به نام جرالدین (به انگلیسی: Geraldine Chaplin) بود. با اینکه اختلاف سن چارلی و اونا سی و شش سال بود اما این ازدواج پر دوام‌ترین ازدواج چارلی بود و این دو تا پایان عمر کنار یکدیگر بودند.


زندگی هنرمند بزرگ دنیای سینما، چارلی چاپلین، که بی‌اغراق از مشهورترین هنرمندان این فن است پر از درد و رنج و فقری وصف ناشدنی است. اما کم‌تر کسی می‌داند که این هنرمند بزرگ برای «چاپلین» شدن از کجا آغاز کرده‌است. خوشبختانه خود او گوشه تاریک اوایل زندگی خویش را در کتابی تحت عنوان «داستان کودکی من» برای ما روشن کرده‌ است. این کتاب مربوط به دورانی است که هنوز کسی چارلی را نمی‌شناخت و نمی‌دانست روزی بزرگ‌ترین ستاره سینما خواهد شد.

جوایز

    * برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی ارجینال برای فیلم لایم لایت در سال ۱۹۷۳.

    * نامزد دریافت جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه ارجینال و بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم دیکتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۱.

    * نامزد دریافت جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم‌نامه ارجینال برای فیلم موسیو وردو در سال ۱۹۴۸.

    * دریافت جایزه اسکار بهترین دستاورد هنری برای فیلم سیرک در سال ۱۹۲۹.

    * دریافت جایزه افتخاری یک عمر فعالیت هنری در سال ۱۹۷۲.

    * برنده جایزه افتخاری شیر طلایی از جشنواره ونیز در سال ۱۹۷۲.

آثار چاپلین

    * Charlot A Hotel (Berlin), ۱۹۱۴
    * Charlies Recreation, ۱۹۱۴
    * Charlotte Est Trop Galant, ۱۹۱۴
    * Making A Living, ۱۹۱۴
    * A Film Johnie, ۱۹۱۴
    * Between Showers, ۱۹۱۴
    * Cruel, Cruel Love, ۱۹۱۴
    * Twenty Minutes of Love, ۱۹۱۴
    * A Busy Day, ۱۹۱۴
    * The Fatal Mallet, ۱۹۱۴
    * The Good For Nothing, ۱۹۱۴
    * The Knockout, ۱۹۱۴
    * Mabel’s Married Life, ۱۹۱۴
    * Laffing Gas*Laughning Gas, ۱۹۱۴
    * Recreation, ۱۹۱۴
    * The Face on the Ballroom Floor, ۱۹۱۴
    * The Masquerader, ۱۹۱۴
    * His Prethistorical Past, ۱۹۱۴
    * Getting Aquainted, ۱۹۱۴
    * Tillie’s Punctured Romance, ۱۹۱۴
    * His Trysting Place, ۱۹۱۴
    * His Musical Career, ۱۹۱۴
    * Gentlemen of Nerve, ۱۹۱۴
    * Those Love Pangs, ۱۹۱۴
    * His New Profession, ۱۹۱۴
    * The Property Man, ۱۹۱۴
    * Mabel’s Busy Day, ۱۹۱۴
    * Caught in a Rain, ۱۹۱۴
    * Mabel at the Wheel, ۱۹۱۴
    * The Star Boarder, ۱۹۱۴
    * His Favorite Pastime, ۱۹۱۴
    * Tango Tangles, ۱۹۱۴
    * Mabel’s Strange Predicament, ۱۹۱۴
    * Kid Auto Races At Venice, ۱۹۱۴
    * The Rounders, ۱۹۱۴
    * Caught in a Cabaret, ۱۹۱۴
    * The Rival Masher, ۱۹۱۴
    * Musical Tramp, ۱۹۱۴
    * Dough and Dynamite, ۱۹۱۴
    * A Fair Exchange, ۱۹۱۴
    * The New Janitor, ۱۹۱۴
    * His New Job, ۱۹۱۵
    * A Night Out, ۱۹۱۵
    * The Champion, ۱۹۱۵
    * His Regeneration, ۱۹۱۵
    * A Jitney Elopenment, ۱۹۱۵
    * The Tramp, ۱۹۱۵
    * In The Park, ۱۹۱۵
    * By the Sea, ۱۹۱۵
    * Work, ۱۹۱۵
    * A Woman, ۱۹۱۵
    * The Bank, ۱۹۱۵
    * Shangaied, ۱۹۱۵
    * A Night In The Show, ۱۹۱۵
    * A Burlesque On Carmen, ۱۹۱۵
    * Behind the Screen, ۱۹۱۶
    * The Fireman, ۱۹۱۶
    * The Vagabond, ۱۹۱۶
    * One A.M. , ۱۹۱۶
    * The Count, ۱۹۱۶
    * The Pawnshop, ۱۹۱۶
    * The Floorwalker, ۱۹۱۶
    * The Police, ۱۹۱۶
    * The Rink, ۱۹۱۶
    * Easy Street, ۱۹۱۷
    * The Cure, ۱۹۱۷
    * The Immigrant, ۱۹۱۷
    * The Adventurer, ۱۹۱۷
    * Triple Trouble, ۱۹۱۸
    * Shoulder Arms, ۱۹۱۸
    * A Dog’s Life, ۱۹۱۸
    * The Bond, ۱۹۱۸
    * A Day’s Pleasure, ۱۹۱۹
    * The Professor, ۱۹۱۹
    * Sunnyside, ۱۹۱۹
    * The Iddle Class, ۱۹۲۱
    * The Kid, ۱۹۲۱
    * Pay Day, ۱۹۲۲
    * Nice and Friendly, ۱۹۲۲
    * Woman of Paris, ۱۹۲۳
    * The Pilgrim, ۱۹۲۳
    * The Gold Rush, ۱۹۲۵. /۱۹۴۲
    * Camille, ۱۹۲۶
    * The Circus, ۱۹۲۸
    * Modern Times, ۱۹۳۶
    * City Lights, ۱۹۳۶
    * The Great Dictator, ۱۹۴۰
    * Monsuier Verdoux, ۱۹۴۷.
    * Limelight, ۱۹۵۲
    * A King in New York, ۱۹۵۷
    * Countess from Hong Kong, ۱۹۶۷


پانویس

   1. ↑ پام براون. چارلی چاپلین. ۷۵.
   2. ↑ Lone Star
   3. ↑ Charlie Chaplin Studios
   4. ↑ Limelight
   5. ↑ پام براون. چارلی چاپلین. ۸۵ تا ۹۳.

پرونده:CharlieChaplinStudios-1922.jpg
کارگاه‌های فیلم سازی چاپلین (۱۹۲۲)


http://canadianopharmacy.com/
چهارشنبه 9 مرداد 1398 01:00 ق.ظ

Kudos, Awesome stuff!
canadian pharmacy meds Northwest Pharmacy buy viagra now pharmacy near me canadian pharmacy viagra Northwest Pharmacy reputable canadian prescriptions online canadian online pharmacies legitimate canadianpharmacyusa24h global pharmacy canada
how much does a cialis cost
یکشنبه 2 تیر 1398 04:55 ب.ظ

You made your stand quite effectively!.
pastillas cialis y alcoho effetti del cialis cialis australia org side effects for cialis cialis great britain comprar cialis navarr cialis generika tadalafil 5mg we recommend cialis info wow cialis tadalafil 100mg
Cialis canada
یکشنبه 2 تیر 1398 02:24 ق.ظ

You expressed this perfectly!
cialis dosage amounts cialis 20 mg best price cialis kaufen generic cialis 20mg uk cialis rckenschmerzen cialis generika how to buy cialis online usa cialis generico cialis daily buy cialis sample pack
Buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 09:20 ق.ظ

Good info. Thanks a lot.
generic cialis pill online buying cialis overnight cialis dose 30mg cialis cipla best buy enter site 20 mg cialis cost when can i take another cialis cialis generico in farmacia rx cialis para comprar cialis for sale south africa cialis side effects
cialis canada on line
جمعه 31 خرداد 1398 05:10 ب.ظ

Helpful posts. Appreciate it!
cialis 10mg prix pharmaci costo in farmacia cialis we like it cialis soft gel cialis daily dose generic generic cialis 20mg uk cialis tadalafil online buy cialis online click here to buy cialis are there generic cialis cialis billig
Online cialis
جمعه 31 خرداد 1398 01:38 ق.ظ

Really quite a lot of useful info!
cialis 20mg preis cf effetti del cialis cialis prezzo al pubblico buying cialis on internet generic cialis at walmart il cialis quanto costa cialis 5 mg funziona cialis for daily use cialis generika in deutschland kaufen cialis kaufen
does humana cover cialis 5mg
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:42 ق.ظ

Incredible quite a lot of valuable information.
cialis reviews cialis daily dose generic generic cialis 20mg tablets when will generic cialis be available how do cialis pills work cialis manufacturer coupon cialis kaufen cialis for sale cialis flussig cialis daily new zealand
buy real cialis online
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:27 ب.ظ

You actually said it superbly!
buy cialis online legal cost of cialis per pill warnings for cialis rezeptfrei cialis apotheke comprar cialis navarr cialis tablets cialis 20 mg effectiveness click here cialis daily uk if a woman takes a mans cialis generico cialis mexico
http://bassfire.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:05 ب.ظ

You made your point!
cialis 200 dollar savings card click now buy cialis brand cialis arginine interactio price cialis wal mart pharmacy cialis generika in deutschland kaufen tadalafil 10 mg generic cialis at the pharmacy cialis for sale dosagem ideal cialis cialis pills boards
the cost of cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 12:01 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis generic cialis ahumada cialis online napol cialis 5 mg cialis manufacturer coupon cialis for sale south africa dosagem ideal cialis dosagem ideal cialis buy cialis online cialis authentique suisse
cialis blue pills
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:48 ق.ظ

Fantastic content. Kudos.
acheter cialis meilleur pri cialis authentique suisse tadalafil 20mg buy generic cialis low dose cialis blood pressure cialis online nederland preis cialis 20mg schweiz low dose cialis blood pressure tadalafil tablets buy cialis uk no prescription
http://acexlo.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:27 ب.ظ

You revealed that exceptionally well.
prix cialis once a da venta cialis en espaa tadalafil generic cialis flussig side effects of cialis deutschland cialis online buy cialis online cialis cost buy cialis sample pack order generic cialis online
http://anecor.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:47 ق.ظ

Regards. A lot of content!

venta cialis en espaa cialis daily dose generic cialis great britain cialis generic availability cialis e hiv cialis price in bangalore generic cialis review uk wow cialis tadalafil 100mg cialis lilly tadalafi acquisto online cialis
http://pinstinggast.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 12:43 ق.ظ

Thank you, A good amount of advice!

we use it 50 mg cialis dose cialis 30 day trial coupon il cialis quanto costa acquisto online cialis cialis for sale south africa generic low dose cialis cost of cialis per pill cialis for sale south africa low dose cialis blood pressure cialis online nederland
http://smeserov.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:29 ق.ظ

With thanks, Lots of advice.

cialis 20mg preis cf if a woman takes a mans cialis buying cialis overnight cialis online nederland cialis sans ordonnance cialis 20 mg best price cialis 100 mg 30 tablet generic cialis soft gels buy online cialis 5mg viagra or cialis
cialis 20 mg walmart price
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:54 ب.ظ

Great information. Many thanks.
cialis 10 doctissimo order generic cialis online american pharmacy cialis achat cialis en suisse cialis tablets australia cialis patent expiration cialis generique 5 mg try it no rx cialis enter site natural cialis tadalafilo
http://endedi.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:57 ق.ظ

With thanks! I like this.
cialis rezeptfrei sterreich canadian discount cialis cialis vs viagra cialis generic tadalafil buy prezzo di cialis in bulgaria cialis bula calis cialis manufacturer coupon click now buy cialis brand comprar cialis navarr
Cialis generic
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:51 ب.ظ

Helpful write ups. With thanks.
cipla cialis online cialis generika in deutschland kaufen cialis sale online when can i take another cialis cialis rezeptfrei sterreich we choice free trial of cialis cialis generico postepay cialis for sale south africa cialis taglich opinioni cialis generico
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:26 ق.ظ

Cheers, A good amount of knowledge!

prezzo di cialis in bulgaria cialis online cialis savings card tadalafilo viagra vs cialis vs levitra venta de cialis canada cialis patentablauf in deutschland how to purchase cialis on line cialis 5mg billiger callus
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:41 ق.ظ

Wow many of great information.
cialis generique cialis name brand cheap order cialis from india miglior cialis generico cialis 10 doctissimo cialis italia gratis cialis dosage only best offers 100mg cialis cialis farmacias guadalajara cialis canada
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 12:23 ق.ظ

You said it nicely.!
chinese cialis 50 mg comprar cialis 10 espa241a precios cialis peru viagra cialis levitra cialis sans ordonnance cialis farmacias guadalajara generic cialis at walmart enter site very cheap cialis link for you cialis price cialis ahumada
http://ukcanadianpharmacy.com/
جمعه 23 فروردین 1398 01:32 ب.ظ

Nicely put. Thank you!
viagra canadiense canadian pharmacies shipping to usa buy viagra usa canadian online pharmacies reviews canadian pharmacy king canadian drugstore canadian pharmacy world reputable canadian prescriptions online canadianpharmacyusa24h cialis canadian pharmacy
http://canadianpharmacyonl.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 10:35 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
canada drug pharmacy canadian pharmaceuticals online online pharmacies canadian medications online buy viagra 25mg canada medication online pharmacies in usa canada medication pharmacy canada vagra most reliable canadian pharmacies
Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 03:44 ق.ظ

Amazing content. Thanks a lot.
tadalafil tablets comprar cialis navarr cialis therapie order cialis from india wow cialis tadalafil 100mg cialis usa cost interactions for cialis cialis for bph import cialis cialis cipla best buy
buy tadalafil online
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:21 ق.ظ

Many thanks. I value this!
cialis rckenschmerzen cialis tadalafil cialis therapie cialis official site cialis for sale in europa cialis 10 doctissimo cialis side effects dangers costo in farmacia cialis cialis canada pastillas cialis y alcoho
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:05 ب.ظ

Many thanks, Excellent stuff!
trusted tabled cialis softabs fast cialis online buy name brand cialis on line female cialis no prescription cialis generika what is cialis acheter du cialis a geneve cialis coupons opinioni cialis generico cialis online holland
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:36 ق.ظ

You have made your point.
ou trouver cialis sur le net cialis qualitat enter site very cheap cialis tadalafil 20 mg buying cialis in colombia cialis 5mg prix we choice cialis pfizer india what is cialis costo in farmacia cialis safe dosage for cialis
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 02:38 ب.ظ

Really lots of awesome tips.
price cialis per pill generic cialis 20mg tablets cialis patent expiration cialis online cialis 5 mg scheda tecnica cialis sicuro in linea no prescription cialis cheap cialis para que sirve cialis kaufen wo buy generic cialis
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 03:13 ق.ظ

Information clearly applied..
cialis therapie ou trouver cialis sur le net tadalafilo cialis 5 mg funziona cialis patentablauf in deutschland cialis daily reviews buy cialis online we use it cialis online store cialis therapie cialis canadian drugs
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 02:08 ب.ظ

Very good content. Thanks a lot.
cialis generico en mexico prezzo cialis a buon mercato generic cialis 20mg uk callus cialis 05 cialis per paypa viagra vs cialis vs levitra cialis farmacias guadalajara buy generic cialis cialis 100mg suppliers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
رتبه پیج رنک سایت یا وبلاگ شما در گوگل کلیک کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو