تبلیغات
Ahmadak - صد سالگی تنسی ویلیامز؛ نویسنده پرجرأت عصر ما
Ahmadak

بازیگر درتئاتر به واژگان متن، شیئیت می بخشد. و این از هر كاری دراین جهان پیچیده تر و شورانگیزتر است

صد سالگی تنسی ویلیامز؛ نویسنده پرجرأت عصر ما

دوشنبه 5 دی 1390

نوع مطلب :آمدگان نمایشنامه نویسی، مقاله (تئاتر)، صد سالگی تنسی ویلیامز؛ نویسنده پرجرأت عصر ما

http://blog.midtowncommons.lincolnapts.com/files/2011/06/elisa-rolle.jpg

تنسی ویلیامز، آن غول هنر نمایشنامه نویسی قرن بیستم اگر هنوز زنده بود امسال صد ساله بود، اما او دیگر نیست و علاقمندان و دست اندرکاران تئاتر در مناطق پراکنده دنیا به ویژه در کشور زادگاهش امریکا صدمین سال تولد او را در غیاب او جشن گرفته اند و به اجرای دوباره نمایشنامه های معروفش مانند تابستان و دود، پرنده شیرین جوانی، باغ وحش شیشه ای، اتوبوسی به نام هوس و گربه روی شیروانی داغ پرداخته اند - نمایشنامه هایی که تقریبا همه در برجسته بودن آنها نسبت به کارهای دیگرش اتفاق نظر دارند.

دو نمایشنامه اتوبوسی به نام هوس و گربه روی شیروانی داغ دوبار جایزه پولیتزر را نصیب این نویسنده کردند.

تنسی ویلیامز در ۱۹۱۱ در می سی سی پی امریکا به دنیا آمد و از همان جوانی، استعداد خارق العاده خود در نویسندگی و به خصوص در نمایشنامه نویسی را به مخاطبانش نشان داد.

او از اواخر دهه چهل میلادی نمایشنامه هایش را عرضه کرد و شانس آن را داشت که در همان آغاز کار شناخته و مطرح شود. دلیل این موفقیت را در خود نمایشنامه ها می توان یافت.

او در نخستین نمایش ها انسان هایی را به عنوان شخصیت های اصلی به دنیای تئاتر وارد کرد که خیلی از نمایشنامه نویسان همعصر او جرأت آن را نداشتند، زیرا گمان می کردند تماشاگران امریکایی که معمولا از طبقه متوسط و حتی مرفه بودند، رغبتی به تماشای زندگی آن اشخاص نشان نخواهند داد.

اصولأ تئاتر آن زمان هنوز به شکل و شمایل قصه های رمانتیک و به تراژدی های سنتی بیشتر اهمیت می داد - به خصوص در زمان حساسی چون نیمه دهه چهل تا پنجاه میلادی که بوی تلخ جنگ هنوز در فضا منتشر بود، قشر اعظم جامعه در پی فراموش کردن جنگ بود و هنر، این پدیده اعجاب انگیز، این بار در شکل سرگرمی صرف، جزو بهترین درمان ها بود؛ اما حتی اگر وحشت دوره جنگ به فراموشی سپرده می شد، با نکبت امروز دوره بعد از جنگ چه باید می کرد؟ دوره ای که اشخاصی مثل خانواده وینگفیلد، شخصیت های نمایش باغ وحش شیشه ای در آن زندگی می کنند.

قصه کارگران ساده

پسر خانواده، تام، یک کارگر ساده انبار کفش است که از شغل خودش متنفر است اما حق انتخاب دیگری ندارد. شغلی که او دوست دارد، از کارگری در انبار کفش، بسیار دور است، اما باید خرج زندگی خود و خانواده را در بیاورد: مادری که بهترین مادر دنیاست اما کاری برای بهبود این زندگی از او ساخته نیست. خواهرش هم همین طور- خواهری که چون فرشته ای بال شکسته در کنج آن خانه لابه لای عروسک هایش جای دارد.

او حتی به عنوان مرد اول خانواده مقبول نیست؛ مرد اول خانواده مردی در یک قاب عکس است، به عنوان پدر خانواده، ولی خود مرد هرگز در صحنه نیست، فقط لبخند ثابتش بر دیوار اتاق هست و همیشه باید احترام او را نگه داشت.

بنابراین ناگهان دنیای تئاتر با نمایشنامه ای مواجه شده بود که بر اساس یک قصه روایت نمی شد بلکه بر اساس موقعیت یک زندگی واقعی اشخاص حاضر در جامعه روز بود، و بدون شک از نگاهی کاملا انساندوستانه بر می آمد.

به اعتبار کارهای موجود او می توان گفت نشانه مشخص تنسی ویلیامز انساندوستی اوست، همدردی با آن دسته اشخاص نمایش که نیازمند همدردی هستند- مثل هر سه افراد خانواده وینگفیلد در باغ وحش شیشه ای.

این نمایش ممکن بود با شکست مواجه شود اما دقت در پرداخت شخصیت ها و تقابل آنها با جامعه مشابه در امریکای پس از جنگ، که عین واقعیت بود، و بازگویی همه اینها با نگاهی انساندوستانه باعث شد این نمایش با استقبال ناگهانی مخاطب امریکایی مواجه شود و نشان دهد که همه امریکایی ها دارای یک سلیقه مشترک نیستند و توقع همه آنها از تئاتر فقط سرگرمی سطحی نیست.

نویسنده پرکار

ویلیامز نه تنها تعداد زیادی نمایشنامه بلکه داستان های کوتاه و نیز چندین رمان هم نوشت، همچنین مقالات و اشعاری از او به جای مانده است. آن همه کار با وجود آن همه مشکلات شخصی که جسم او را روز به روز دچار فرسودگی می کرد، باعث تعجب معاصرانش بود.

 اعتیاد او به انواع مواد مُخدر و الکل و قرص های جور به جور بارها کار او را متوقف و روانه بیمارستان می کرد اما او عاشق تئاتر بود و در سرش نمایشنامه های زیادی داشت که باید نوشته می شدند؛ پس هر بار می کوشید خود را از آن موقعیت ناخوشایند بیرون بکشد و باز به صحنه برگردد.

تنسی ویلیامز به عنوان فیلمنامه نویس هم دارای اعتبار زیادی بود؛ کارگردانان مشهوری چون الیاکازان و ریچارد بروکز نوشته های او را به فیلم برگرداندند و هنرپیشگان سرشناس زمان در آن فیلم ها حضور یافتند.

در اتوبوسی به نام هوس (به کارگردانی الیا کازان) بازیگران قدرتمندی چون مارلون براندو و ویوین لی شرکت داشتند، و در گربه روی شیروانی داغ (به کارگردانی ریچارد بروکز) الیزابت تیلور و پل نیومن بازی کردند.

توجه کارگردانان سینما به این آثار ویلیامز را شاید بشود به حساب خط داستانی این نمایشنامه ها گذاشت. نمایشنامه گربه روی شیروانی داغ هم بر اساس موقعیت اجتماعی اشخاص بنا شده و هم دارای خط داستانی است.

در تاریخ سینما که البته همواره مدیون داستان بوده است، نمایشنامه های کمتری شانس برگردانده شدن به فیلم را داشته اند. یکی از دلایل آن محدود بودن مکان در نمایشنامه است درحالی که سینما به تنوع و تعویض مکان خیلی اهمیت می دهد. به این دلیل اقتباس های سینمایی بیشتر، از رمان به فیلم بوده است.

نمایشنامه هایی هم هستند که معمولا در محیط های محدود اتفاق می افتند اما مورد توجه فیلمسازان واقع شده اند. این توجه به علت سرعت اتفاقات در آن نمایشنامه ها بوده است، اتفاقات بیرونی و اتفاقات درونی - از آن جنس اتفاقاتی که دائم دارد بین استانلی و بلانش در نمایشنامه اتوبوسی به نام هوس می افتد.

امروزه البته فیلم های روشنفکرانه زیاد ساخته می شود اما معمولا این فیلم ها جزو فیلم های پرفروش نیستند؛ یعنی عموم جامعه، رأی اول تماشا را به آنها نمی دهد در حالی که فیلم های اتوبوسی به نام هوس و گربه روی شیروانی داغ فیلم های پرفروش زمانه خود هم بودند و مردم معمولی نیز به تماشای آنان شتافته اند.

جشن تولد ویلیامز در لندن

در لندن اما جشن صد سالگی تنسی ویلیامز به گونه ای دیگر برگزار شده و اگرچه محدود ولی جذاب بوده است زیرا با نمایش یکی از آخرین کارهای او که تا پیش از آن بر صحنه نیامده، همراه بوده است.

این نمایشنامه در دهه هفتاد نوشته شده و عنوانی تقریبا طولانی دارد که ترجمه عامیانه اش می شود: در روزهای یکشنبه لباس خانه ام را عوض نمی کنم مگر به وقت تاریکی.

اینکه چرا این نمایش تا کنون بر صحنه نیامده موضوعی است که همچنان مسکوت مانده، اما به گمانم پس از تماشای آن می شود حدس هایی در پاسخ به این پرسش زد. نمایشی که در شروع آدم را به یاد کارهای اولیه خود او می اندازد، با اشخاصی که از مال دنیا هیچ ندارند جز آرزوهایشان و امید به آینده که در طول نمایش متوجه می شوی امیدی است واهی و چندان نشانی از آن امید در واقعیت زندگی آنان دیده نمی شود.

قصه ای هم در کار نیست و نیازی هم نیست از گذشته اشخاص اطلاعاتی داشته باشی. آدم ها ناگهان بر صحنه ظاهر می شوند همچنان که در صحنه اجتماع ظاهر می شوند: یک زن جوان جذاب اما فقیر که خود را طراح لباس معرفی می کند. چندتا از طرح های کشیده شده او هم بر دیوار اتاق محقرش آویخته است، طرح هایی که قرار است روزی به زودی زود، زندگی او را از این فلاکت بیرون کشد و به خوشبختی برساند.

اما مخاطب تنسی ویلیامز خوب می داند که این فقط یک توهم است، از آن جنس توهمی که در آدم های فقیر پرکار و با استعداد سراغ داریم. آن هم در جامعه ای که نظام سرمایه داری با رقابت های بی رحمش بر آن حاکم است و معیار موفقیت در آن، نه فقط خوب بودن کار آدم ها، بلکه شاید تیز بودن چنگ و دندان آنان نیز هست.

"در لندن اما جشن صد سالگی تنسی ویلیامز به گونه ای دیگر برگزار شده و اگرچه محدود ولی جذاب بوده است زیرا با نمایش یکی از آخرین کارهای او که تا پیش از آن بر صحنه نیامده، همراه بوده است"

آنچه حضور نویسنده را در این نمایش جذاب می کند مقابله سفت و سختش با خواسته های کارگردانی است که خیال می کند نباید مخاطب را دست خالی و با همان ناامیدی متن به خانه فرستاد.

شخصیت اصلی نمایش یعنی زن جوان با دوست پسر آس و پاس تر از خودش در اتاقی کوچک زندگی می کند. زن از یک مرد برزیلی حرف می زند که قرار است برای دیدن و خرید آثار هنری او بیاید، مردی که هرلحظه ممکن است از راه برسد و با پرداخت پولی کلان بابت آن طرح ها، زندگی او را به کلی از این رو به آن رو کند. کارگردان نمایش مایل است که این شخصیت یعنی مرد برزیلی را به صحنه بفرستد اما، اگر بنا باشد او که ما فقط از حرف های زن می شناسیمش به صحنه بیاید و همان وظیفه ای را انجام دهد که زن در رویای خود ساخته و پرداخته، آن وقت دیگر با نمایشی از تنسی ویلیامز مواجه نیستیم بلکه با فیلمنامه ای مواجهیم که برای تماشاگر هالیوود نوشته شده، با یک پایان خوش قلابی - کاری که برخی از نویسندگان بزرگ برای فروختن کارهایشان به هالیوود ناچار به انجامش شده اند.

سینمای پُرزرق و برق با پول کلانش توانسته آثار بزرگ ادبی را به کُرنش و سازش وادار کند، و یکی از پیام های این نمایشنامه هم همین است. نویسنده ای که این بار نمی خواهد در برابر تحمیل از جانب تهیه کننده کُرنش کند. او می خواهد نمایش را همان گونه به صحنه بفرستد که خود می خواهد، و همین جاست آنچه این نمایش را عجیب می نماید.

حضور نویسنده در نمایش اصولا موضوع حساسی است که می تواند یک نمایشنامه را ساقط کند. اگر نویسنده در صحنه حاضر باشد اما حرف محکمی بر زبان نراند یا نداشته باشد، و فقط برای جاگیر کردن اثرش در قفسه پُست مدرنیستی حاضر باشد، آن وقت نمی توان مطمئن بود که یک اثر هنری خلق شده است.

ولی وقتی ویلیامز این نمایشنامه را می نوشت به این چیزها نمی اندیشید، او فقط دنبال ساده ترین راه بود برای ارسال پیام خود به عنوان یک نمایشنامه نویس به دنیا، اگرچه این نمایشنامه سی و پنج سال بعد از باغ وحش شیشه ای نوشته شده، و از همان ساخت و تقریبا از موقعیتی مشابه در آن برداشت شده است.

در نمایش قصه ای بر صحنه روایت نمی شود بلکه تصویری از یک زندگی روزمره هست، ثابت و بی تغییر، مثل عکس پدر در نمایش باغ وحش شیشه ای که هست و ثابت است و قرار هم نیست چیزی در آن یا بر آن دیگرگونه شود.

آن نمایش که در جوانی او نوشته شد پیام خشمی بود به جهان نا امید و ورشکسته بعد از جنگ، و اینک تنسی ویلیامز در ده هفتاد در میانه شصت سالگی اش پیام خشمی دیگری به جهان پُر از تقلب، حتی در عالم هنر، ارسال می کرد.

تنسی ویلیامز سرانجام در سال ۱۹۸۳ در نیویورک درگذشت یا خودخواسته به زندگیش پایان داد، در شبی که از ملال آن عاجز شده بود و دیگر علاقه ای به ادامه زندگی نداشت.
How to Get Rid of Hemorrhoids Fast
شنبه 19 مرداد 1398 07:35 ق.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on sites
I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read through articles from other authors and
use something from other websites.
Irritate hemorrhoids
چهارشنبه 16 مرداد 1398 09:15 ب.ظ
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is important and everything. However imagine if you
added some great visuals or video clips to give
your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this blog could undeniably be one of
the greatest in its niche. Superb blog!
What Do Hemorrhoids Feel
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:18 ب.ظ
Ahaa, its pleasant conversation about this piece of writing here at this web site, I have
read all that, so at this time me also commenting here.
How to Heal Hemorrhoids
یکشنبه 13 مرداد 1398 10:02 ب.ظ
What's up mates, pleasant post and pleasant arguments commented here,
I am in fact enjoying by these.
Thin Bowel Movements and Hemorrhoids
جمعه 11 مرداد 1398 02:55 ب.ظ
I don't know whether it's just me or if everyone else experiencing
issues with your site. It looks like some of the written text within your content are running
off the screen. Can somebody else please comment and let me know
if this is happening to them too? This might be a problem with my internet browser because I've had
this happen before. Thank you
Dealing With Hemorrhoids
پنجشنبه 10 مرداد 1398 01:49 ب.ظ
Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you might be a great author.
I will remember to bookmark your blog and definitely will come back in the
foreseeable future. I want to encourage that you continue your great writing,
have a nice evening!
boekhouding zzp
دوشنبه 3 تیر 1398 03:15 ب.ظ
Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and
wanted to say that I have truly enjoyed browsing your
weblog posts. After all I'll be subscribing in your feed and
I am hoping you write once more very soon!
Sexy Ass Cams
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:18 ب.ظ
After I initially commented I seem to have clicked on the
-Notify me when new comments are added- checkbox and
from now on every time a comment is added I recieve
4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to
remove me from that service? Kudos!
artificial nails breda
پنجشنبه 2 خرداد 1398 12:26 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any feed-back would be greatly appreciated.
Online cialis
جمعه 17 فروردین 1397 11:25 ب.ظ

Thanks a lot. I value it!
can i take cialis and ecstasy buy cialis online cialis online nederland usa cialis online cialis taglich cialis online napol buy generic cialis cialis professional yohimbe buying cialis overnight cialis for sale in europa
Buy cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 09:25 ب.ظ

Many thanks! Excellent stuff!
click now buy cialis brand side effects for cialis cialis professional from usa we choice cialis pfizer india cialis online holland cialis 20mg preis cf miglior cialis generico cialis 5 mg cialis dosage cialis coupon
Buy cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 03:00 ق.ظ

Thanks a lot! Excellent stuff.
try it no rx cialis where to buy cialis in ontario buy cialis cheap 10 mg tadalafil 10 mg tadalafil generic rx cialis para comprar cialis rezeptfrei cialis canadian drugs buying brand cialis online acquisto online cialis
std testing
شنبه 13 آبان 1396 06:12 ب.ظ
هی، فقط می خواستم به شما سر بزنم.
به نظر می رسد متن در مقاله شما از صفحه نمایش در Chrome خسته شده است.
من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله قالببندی یا چیزی برای سازگاری با مرورگر اینترنت است، اما من
فكر كردم كه به شما اطلاع می دهم به هر حال سبک و طراحی خیلی خوبی دارد!
امیدوارم مشکل شما حل شود. به سلامتی
How can you get taller in a week?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:46 ب.ظ
Amazing! Its genuinely amazing article, I have got much clear idea concerning from this paragraph.
How we can increase our height?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:39 ق.ظ
After exploring a few of the blog articles on your website,
I truly appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will
be checking back soon. Please check out my website as well and tell me how you
feel.
What is a heel lift?
جمعه 13 مرداد 1396 06:00 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody?
This post posted at this web page is truly nice.
foot pain at night
یکشنبه 4 تیر 1396 05:02 ب.ظ
First off I want to say superb blog! I had
a quick question that I'd like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out.
I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10
to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how
to begin. Any suggestions or hints? Appreciate it!
plaza.rakuten.co.jp
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:21 ب.ظ
I visit each day a few websites and blogs to read articles or reviews, but this webpage gives quality based articles.
Camille
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:51 ق.ظ
Good info. Lucky me I found your site by chance (stumbleupon).

I've book marked it for later!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:36 ق.ظ
Hey there, You've done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
I am sure they will be benefited from this site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
رتبه پیج رنک سایت یا وبلاگ شما در گوگل کلیک کنید