تبلیغات
Ahmadak - آنتونی کوئین
Ahmadak

بازیگر درتئاتر به واژگان متن، شیئیت می بخشد. و این از هر كاری دراین جهان پیچیده تر و شورانگیزتر است

آنتونی کوئین

جمعه 4 آذر 1390

نوع مطلب :آمدگان (بازیگرانان خارجی)، 


آنتونی کوئین


Anthony Quinn 1988 2.jpg
آنتونی کوئین (Anthony Quinn) (زاده ۲۱ آوریل ۱۹۱۵ - درگذشته ۳ ژوئن ۲۰۰۱) بازیگر، نویسنده و نقاش مکزیکی و آمریکایی‌تبار بود. او یکی از بازیگران نامدار هالیوود بود.

وی با نام آنتونیو رودولفو اوکزاکا کوئین در در منطقه فقیرنشین چیاهوای مکزیک از پدری ایرلندی-مکزیکی و مادری مکزیکی-سرخ پوست به دنیا آمد. در یکی از مناطق نزدیک لوس آنجلس بزرگ شد و مدرسه را زودتر از وقت موعود ترک کرد. در ۱۰ سالگی پدرش را از دست داد. قبل از اینکه هنرپیشه شود، بوکسر و نقاش بود و به کارهای گوناگون از کارگری کشتارگاه پرداخت. علاقه اش به تحصیل، او را به رشته معماری کشاند. دلش می خواست بازیگر شود اما هیچ کس حاضر نبود به جوانی که هنوز انگلیسی را با لکنت حرف می زد، نقش بدهد. در ۱۹۳۶ به طور اتفاقی چند دقیقه نقش یک سرخ پوست را بازی کرد و چنان خوب که تحسین گری کوپر اسطوره سینمای وسترن را برانگیخت.

بعد از آن کارگردان ها به سراغ او آمدند اما فقط برای ایفای نقش سرخ پوست ها یا بزهکارها. تا این که در سال ۱۹۴۷ به همراه مارلون براندو «اتوبوسی به نام هوس»? را روی پرده برد و به شهرت رسید. پنج سال بعد (۱۹۵۲) به خاطر بازی در نقش برادر زاپاتا در فیلم زنده باد زاپاتا برنده اسکار شد. «جاده» و «گوژ پشت نتردام» بازی های درخشان بعدی او بودند. حالا همه می دانستند که کویین از پس هر نقشی برمی آید. آنتونی کویین اسکار دومش را در سال ۱۹۵۶ برای هشت دقیقه بازی در نقش پل گوگون در «شور زندگی» گرفت! دهه ۶۰ دهه کویین بود. «توپ های ناوارون»، «لورنس عربستان» و «زوربای یونانی» باعث شهرت او در سراسر جهان شد.
در سال ۱۹۷۵ زمانی که ۶۰ سال داشت نقش حمزه عموی پیامبر اسلام را در فیلم «پیام» (محمدرسول الله ) بازی کرد و سه سال بعد در نقش عمر مختار در «شیر صحرا» ظاهر شد. او با ۶۰ سال تجربه و بازی در ۳۱۲ فیلم، رکورد بازیگری را شکست. در جلد سرخ پوست ها، مکزیکی ها، اسکیموها، یونانی ها و حتی چینی ها رفت و نماینده جماعتی شد که در حاشیه اند و مورد تحقیر اما هرگز تسلیم نمی شوند. بسیاری از منتقدان، نقش او در فیلم زوربای یونانی (۱۹۶۴) را به یاد ماندنی ترین کار او می دانند. این نقش، نقش محبوب او نیز بود. آنتونی کویین ستاره نامدار هالیوود ۳ ژوئن ۲۰۰۱ از دنیا رفت.


فیلم‌شناسی

    * استاد مرده
    * انتقام
    * باراباس
    * توپ‌های سن سباستین
    * جاده
    * راه رفتن روی ابرها
    * عمر مختار
    * عیسی ناصری ۱
    * عیسی ناصری ۲
    * گوژپشت نتردام
    * لورنس عربستان
    * انتقام آنجلو
    * محمد رسول الله
    * کاروان ها
    * اسب کهر را بنگر
    * زوربای یونانی
    * قرارداد مارسی
    * آخرین قطار گان هیل
    * زنده باد زاپاتا

افتخارات و آثار هنری آنتونی‌ کویین:‌

    * برنده‌ اسکار برای‌ فیلم‌ زنده‌باد زاپاتا در سال‌ ۱۹۵۳
    * برنده‌ اسکار برای‌ فیلم‌ شور زندگی‌ در سال‌ ۱۹۵۶
    * نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ شور زندگی‌ در سال‌ ۱۹۵۷
    * نامزدی‌ اسکار برای‌ فیلم‌ بادهای‌ وحشی‌ در سال‌ ۱۹۵۸
    * نامزدی‌ بافتا در سال‌ ۱۹۶۳ برای‌ فیلم‌ لورنس‌ عربستان‌
    * جایزه‌ بهترین‌ بازیگر برای‌ فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ در سال‌ ۱۹۶۴
    * نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ در سال‌ ۱۹۶۵
    * نامزدی‌ بافتا برای‌ فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ در سال‌ ۱۹۶۶
    * نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ راز سانتا ویتوریا در سال‌ ۱۹۷۰
    * برنده‌ جایزه‌ سیسیل‌ ب‌ دومیل‌ در سال‌ ۱۹۸۷
    * نامزدی‌ جایزه‌ امی‌ برای‌ حضور در مجموعه‌ تلویزیونی‌ اوناسیس‌، ثروتمندترین‌ مرد جهان‌ در سال‌ ۱۹۸۸
    * نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ تلویزیونی‌ گوتی‌ در سال‌ ۱۹۹۷
    * جایزه‌ شهر هلوا در سال‌ ۲۰۰۱
    * جایزه‌ یک‌ عمر فعالیت‌ هنری‌ در سال‌ ۲۰۰۳


Anthony Quinn.jpg

علاقه به همسر

كویین‌ در رابطه‌ با مرگ‌ همسرش‌ می‌گوید: آه‌، سبك‌، سنگین‌ كردن‌ این‌ كه‌ كاترین‌ چه‌ بوده‌ و چقدر شده‌، چه‌ آزاردهنده‌ است‌. آخرین‌ بار كه‌دیدمش‌، در چشمانش‌ از زندگی‌ كه‌ با روزی‌ با هم‌داشتیم‌ نشانی‌ نبود.

آلزایمر بیماری‌ هولناكی‌ است‌ كه‌ آرام‌آرام‌همسر اولم‌ را می‌كشد، همچنان‌ كه‌ خانواده‌اش‌ راكشت‌. از آنچه‌ بر سر روحیه‌ و حافظه‌ كاترین‌آورده‌، قلبم‌ به‌ درد می‌آید، اما ذهنم‌ در عین‌حال‌ خالی‌ است‌. از برخی‌ لحاظ حالا او را بیش‌ از زمانی‌ كه‌ با هم‌ بودیم‌ دوست‌ دارم‌؛ از لحاظ دیگرمی‌كوشم‌ او را همان‌ آدم‌ سابق‌ بدانم‌. عشقم‌ به‌ او امروز واقعی‌ است‌. نه‌ عشق‌ هالیوودی‌ كه‌ چون‌مردی‌ جوان‌ سال ها پیش‌ از جا خوش‌كردن‌آلزایمر در جسم‌ او حس‌ می‌كردم‌. به‌ گذشته‌ كه‌برمی‌گردم‌، نمی‌دانم‌ آیا هرگز او را از جان‌ و دل‌در آغوش‌ كشیده‌ام‌ یا نه‌. به‌ هیچ‌ یك‌ از دو تن‌مان‌مجال‌ نداده‌ام‌. آنچه‌ بین‌ ما مانده‌ فرزندان‌ ماست‌و آن‌ بسته‌ زنج‌ آور كه‌ برای‌ محكوم‌ كردن‌ من‌فرستاده‌ است‌. امروز تنها نشان‌ از گذشته‌ نام‌اوست‌، اما زود فهمیدم‌ كه‌ (كاترین‌ دومیل‌) كمتراز آنچه‌ بود كه‌ می‌نمود. چهره‌ای‌ پنهانی‌ پشت‌ظاهرش‌ نهفته‌ بود: چهره‌ای‌ ترس‌ خورده‌، ناایمن‌و بزدل‌.

در سال‌ ۱۹۳۶ كه‌ از آمریكای‌ لاتین‌ برگشت‌، ازدواجش‌ سرنگرفته‌ بود. من‌ از این‌ فرصت‌استفاده‌ كردم‌ تا با او باشم‌، بی‌آنكه‌ به‌ بهایش‌ فكركنم‌. رفته‌ بود تا با یك‌ كلمبیایی‌ وصلت‌ كند، امارابطه‌ به‌ بن‌بست‌ رسیده‌ بود. هرگز از دلیلش‌سردرنیاوردم‌ و به‌ فكر پرسیدن‌ هم‌ نبودم‌. مگر من‌كی‌ بودم‌ كه‌ از رویای‌ كلمبیایی‌ كاترین‌ بپرسم‌؟

وقتی‌ بار دیگر كاترین‌ پیدایش‌ شد، سرنوشت‌مرا به‌ بازی‌ در یكی‌ دیگر از تولیدات‌ سیسیل‌ ب‌.دومیل‌ - حماسه‌ بی‌باكانه‌ (دزد دریایی‌) كشاند.مرا برای‌ بازی‌ در نقش‌ اصلی‌ فیلم‌، یعنی‌ (ژان‌لافیت‌) در نظر گرفته‌ بوند، اما دوستان‌ و خانواده‌می‌خواستند مرد بزرگ‌ را از به‌ كارگرفتن‌ من‌منصرف‌ كنند. دومیل‌ مثل‌ بیشتر تهیه‌كنندگانی‌ كه‌دیگر نمی‌توانند صاحب‌نظر باشند، همه‌ را به‌ اتاق‌برنامه‌ریزی‌ خصوصی‌ خود دعوت‌ می‌كرد تانمونه‌های‌ آزمایشی‌ بازیگران‌ را بررسی‌ كند.بعدها فهمیدم‌ كه‌ كاترین‌ یكی‌ از مخالفان‌ من‌ بود و(كلارك‌ گیبل‌) را برای‌ این‌ نقش‌ پیشنهاد كرد. به‌نظرش‌ من‌ برای‌ نقش‌ راهزنی‌ چنین‌ پرمایه‌ زیادی‌جوان‌ بودم‌ و شاید هم‌ حق‌ داشت‌.


منابع :
Anthony Quinn by Silvia Garcia Jerez and Miguel J. Payan, Dastin Export S.L. Press, 2004

Anthony Quinn's Eye: A Lifetime of Creating and Collecting Art by Donald Kuspit, Jay Parini, and Tom Roberts, W. W. Norton & Company Press, ۲۰۰۴ 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها
رتبه پیج رنک سایت یا وبلاگ شما در گوگل کلیک کنید